10-те най-големи световни икономики
Световното неравенство в богатството между страните по света се изразява във факта, че 10-те най-големи световни икономики съставляват 65% от глобалната икономика, а ако се включат и следващите пет, то процентът набъбва до 75.
Останалите 172 страни по света представляват едва 25% от световната икономика.
Ето и кои са десетте най-големи световни икономики:
1. САЩ
Щатската икономика е най-голямата в света с БВП в размер на 17.41 трилиона долара в номинално изражение, което е около 22.44% от размера на световната икономика. САЩ е много напреднала по отношение на технологии, инфраструктура и залежи на ресурси.
Когато се измерва БВП на база на покупателната сила на парите обаче, САЩ с малко губи лидерската позиция по БВП за сметка на Китай, чийто БВП нараства до 17.63 трилиона долара на тази база.
САЩ е далеч пред Китай по отношение на БВП на човек от населението с 54 678 долара спрямо 12 893 долара.
2. Китай
Китай се трансформира от планова към пазарна икономика от 70-те години на миналия век до днес и продължава с този процес.
Китайската икономика се състои от почти равни части на производството и услугите, като земеделският сектор създава 10% от БВП на страната. Както вече споменахме, китайската икономика е най-голяма при отчитане на покупателната способност на парите.
Разликата между щатската и китайската икономика в номинално изражение обаче все още остава огромна, след като китайската икономика е в размер на 10.35 трилиона долара в момента.
3. Япония
Японската икономика е на трето място по показател номинален брутен вътрешен продукт в световен мащаб. Тя обаче е изправена пред трудни времена от 2008 година насам, когато за първи път проявява признаци на рецесия.
Въпреки стимулите, предложени от правителството и централната банка, страната все още не може да намери пътя към ускорения ръст на БВП-то си. През последните години ръстът на японската икономика е между 0.5 и 2%.
В номинално изражение БВП на Япония е в размер на 4.77 трилиона долара. БВП на човек от населението е при ниво от 37 683 долара.
4. Германия
Най-голямата европейска икономика е едва четвърта в света, с БВП в номинално изражение в размер на 3.82 милиарда долара, или 44 741 долара на човек.
Ръстът на икономиката е в рамките на 1-2% през последните години, като тя е засегната от слабия ръст в еврозоната, където е движеща сила. Страната се отличава с добре обучени и квалифицирани работни кадри.
5. Великобритания
Петата най-голяма световна икономика гласува през изминалата седмица да напусне ЕС, с което до голяма степен подкопа собствените си устои.
С номинален БВП в размер на 2.99 трилиона долара, икономиката на страната се движи основно от сектора на услугите, който допринася за над 75% от нея.
За сравнение, земеделието допринася за минималния един процент от икономиката. И макар то да е с малки размери, страната може да се похвали, че произвежда 60% от необходимите ресурси за изхранване.
6. Франция
Франция е най-посещаваната страна в света и шестата най-голяма икономика, чийто номинален БВП е в размер на 2.83 трилиона долара.
Страната се отличава с ниско ниво на бедност и висок стандарт на живот. Това се отразява от БВП на човек от населението в размер на 40 445 долара. Тя е сред водещите световни износители и вносители.
Икономиката на страната преживява известно забавяне през последните няколко години, което предизвика сериозни правителствени реформи в отговор на това.
7. Бразилия
Бразилската икономика е в размер на 2.24 трилиона долара. Тя разчита обаче на три основни сектора – услуги, промишленост и земеделие, с тегла съответно 68, 26 и 6%.
Бразилия е част от така наречените BRIC страни, като БВП на човек от населението не е особено висок - при ниво от 15 153 долара. Над 21% от населението на страната обаче живее под прага на бедността.
8. Италия
Икономиката на Италия, в размер на 2.13 трилиона долара, я поставя на осмо място в класацията.
Тя обаче страда от хронична задлъжнялост, като публичният дълг е в размер на 133% от БВП, според Световната банка. Страната също така е изправена пред проблема на високата безработица. БВП на човек от населението е в размер на 34 455 долара.
9. Русия
Вътрешното търсене в страната и политическата стабилност са фактори, предопределили стабилното изкачване на руската икономика нагоре в класацията до девета позиция.
БВП в номинално изражение е 2.05 трилиона долара, с което осмата позиция на Италия е сериозно застрашена.
И макар страната в момента да е в криза, вследствие на международната изолация и спада в цените на петрола, това може скоро да се промени. БВП на човек от населението е при ниво от 24 764 долара, като сериозно се повишава последните десетилетия.
10. Индия
Индийската икономика е на трето място, когато се вземе предвид покупателната сила на парите с БВП в размера на 7.28 трилиона долара.
Изразен в номинална стойност обаче, БВП е едва 2.04 трилиона долара. Ускореният ръст на икономиката се очаква съвсем скоро да инициира изкачване в класацията. Страната се отличава все още с много ниско съотношение БВП на човек от населението в размер на 5 778 долара.
Икономиката разчита много на земеделието, съставляващо 17% от нея. Скорост набира обаче и секторът на услугите, чийто относителен дял се повишава до 57%.