18 важни нутриенти, за които не сте чували
Хранителните вещества са в основата на нашето съществуване. Някои от тях тялото ни произвежда само, но голяма част си набавяме чрез храната.
Оказва се, че има куп вещества, които са много важни за правилното функциониране на организма, но са малко познати. Ето някои от тях и в кои храни можем да ги открием:
Глюкозинолат
Те са група от глюкозиди, които съдържат сяра и се срещат в продукти като зеле и карфиол. Глюкозинолатът помага на черния дроб да се справя по-добре с неутрализирането на токсините, противодейства на карценогенните вещества и блокира растежа на раковите клетки.
Учените съветват продукти, съдържащи глюкозинати, да се консумират от хора, които страдат от недостиг на желязо.
Къде да го намерите: зеле, брюкселско зеле, каперси, крес, кейл, хрян
Холин
Холинът, познат и като витамин В4, играе роля за добрата памет, нормалното умствено развитие, мускулните контракции, сърдечносъдовата система и помага за намаление на възпалителните процеси.
Къде да го намерите: яйца, скариди, пиле, шамфъстък, сьомга, бадеми, риба треска
Витамин В5 (Пантотенова киселина)
Витамин В5 има важна роля за функциониране на тялото. Той помага за производството на антитела, стартира обновяването на клетките, за правилната обмяна на въглехидратите и мазнините и превръщането им в енергия.
Пантотеновата киселина участва в производството на червени кръвни телца, стресовите, половите хормони и поддържа холестерола в здравословни граници. Освен това има благотворно въздействие върху кожата.
Къде да го намерите: царевица, карфиол, кейл, авокадо, домати, боб, леща
Молибден
Това всъщност е химичен елемент, който може да намерите под номер 42 и може да се намери в почти всичко в природата. Почти няма как да страдаме от липсата му в организма, но все пак е добре да знаем, че пoмaгa в peдицa пpoцecи, ĸaтo paзгpaждaнeтo нa пpoтeини, мaзнини и въглexидpaти, както и за уcвoявaнeтo нa жeлязo и изxвъpлянeтo нa токсините.
Къде да го намерим: боб, леща, грах, ядки, зърнени продукти
Хром
Хромът се съдържа в много храни, но голяма част от хората страдат от липсата му. Хромът спомага за работата на инсулина, като значително повишава скоростта на усвояване на глюкозата.
Може да сте чували за хрома като помощно средство за отслабване, но резултатите от това проучване са смесени и положителните ефекти не са ясни. Затова по-добре следвайте балансирана диета и физически упражнения.
Къде да го намерите: броколи, пълнозърнест хляб и ядки, сирене, гъби, овесени ядки, аспержи, бирена мая
Фенилаланин
Фенилаланинът е есенциална аминокиселина, която спомага за създаването на протеини и важни мозъчни химикали, като адреналин, норадреналин и хормони на щитовидната жлеза.
Според предварителни проучвания някои форми на фенилаланин може да се използват за лечение на различни здравословни проблеми, включително хронична болка, депресия, витилиго, Паркинсон.
Къде да го намерим: говеждо, птиче, свинско месо, риба, мляко, кисело мляко, яйца, сирене, соя, ядки, семена
Лигнани
Лигнани са съединения в растенията, които могат да бъдат особено полезни, ако се приемат редовно. Те имат силна прилика с естрогена по форма, структура и функционалност. Много изследвания доказват, че редовната употреба на продукти, съдържащи лигнани, намалява риска от рак на гърдата, на ендометриума, на яйчниците и рак на простатата.
Лигнаните помагат при изграждането на имунната система и притежават специфични антибактериални, антиканцерогенни, антигъбични и антивирусни свойства.
Къде да го намерите: ленено семе (то съдържат повече лигнани, отколкото всяка друга храна), сусам, къдраво зеле, броколи, кайсии, зеле, брюкселско зеле, ягоди
Каротеноиди
Каротeноидите са органични пигменти, естествено съдържащи се в растенията и някои други фотосинтезиращи организми, като водорасли, някои типове гъби и някои бактерии. Благодарение на тях много от любимите ни плодове и зеленчуци са оцветени в жълто, оранжево и червено.
Според изследвания два от каротеноидите – лутеин и цеаксентин, помагат за защита на зрението, особено при работещите на синя светлина от лаптопи и телефони.
Къде да ги намерите: царевица, тиква, кейл, домати, червени чушки, моркови
Коензим Q10
Коензим Q10 намалява щетите, нанесени от свободните радикали. Според някои проучвания антиоксидантът може да играе роля за здравето на сърцето. Повечето хора получават достатъчно Q10 чрез храненето. Внимавайте, ако го приемате като добавка, защото може да взаимодействат с някои лекарства.
Къде да го намерим: мазна риба (сьомга и риба тон), черен дроб, пълнозърнести храни
Манган
Не го бъркайте с магнезий. Манганът е химичен елемент, който не може да се срещне като свободен елемент в природата и най-често е свързан с желязо и други минерали. Той играе много важна роля за цялостното функциониране на организма – помага за метаболизма на веществата, изграждането на костите, за здравината на кожата и други.
Къде да го намерим: ананас, ядки, пълнозърнести, спанак
L-карнитин
L-карнитинът е вещество, което помага на тялото да обърне мазнините в енергия и за запазване на бодростта. Хората произвеждат достатъчно карнитин за техните собствени нужди, но някои условия и медикаменти може да допринесат за по-ниските му нива.
Според някои изследвания L-карнитинът има способността да спомага за лечение на някои заболявания, като сърдечна недостатъчност, диабетна невропатия, Алцхаймер.
Къде да го намерим: червено месо, млечни продукти, риба, птици, темпе, пшеница, аспержи, авокадо, фъстъчено масло
Алфа-липоева киселина
Алфа-липоевата киселина е мастна киселина, която е естествена съставка на клетките в човешкото тяло. Тя е необходима за производството на енергия – превръщане на глюкозата от въглехидратите в енергия, повишава инсулиновата чувствителност, с което регулира глюкозния метаболизъм.
Тя помага за обезвреждане на свободните кислородни радикали, които се свързват с процесите на стареене и хронично увреждане на клетките.
Къде да я намерим: червено месо, дроб, бирена мая, броколи, спанак
Хлорофил
Хлорофилът прави растенията зелени. В миналото е използван за лечение на рани, а някои проучвания показват, че той може да има потенциал в превенцията на рака.
Къде да го намерим: спанак, магданоз, зелен фасул, рукола, праз, китайско зеле.
Селен
Селенът е най-важният елемент за антиоксидантната защита на организма. Той има способността да регулира метаболизма на щитовидната жлеза. Недостигът на селен води до отслабване на имунитета и работоспособността на щитовидната жлеза. Ако сте пушач, може да имате ниски нива на селен.
Къде да го намерите: бразилски орех, риба тон, сардини, котидж, шунка, кафяв ориз, бял хляб, кисело мляко, пълнозърнест хляб
Рибофлавин
Рибофлавинът е от значение за растежа, производството на червени кръвни клетки и метаболизира други основни хранителни вещества, като витамин В6, фолиева киселина, ниацин и желязо. Според проучвания рибофлавинът може да помогне за предотвратяване на мигрена, за предотвратяване на катаракта, хипертония и рак.
Къде да го намерите: мляко, бадеми, яйца, спанак, пиле (тъмно месо), говеждо месо, сьомга, аспержи, сирене чедър
Ресвератрол
Той може да звучи познато, ако сте чели последните новини за ползите за здравето от пиенето на червено вино. Все още няма пълни доказателства, че червеното вино е по-полезно за вас, отколкото другия алкохол, но това не означава, ресвератролът е безполезен.
Учените виждат в него потенциал за предотвратяване на рак, сърдечно-съдови заболявания и когнитивен упадък, може да помогне на хората с диабет тип 2 чрез подобряване на инсулиновата чувствителност и понижаване нивото на глюкозата на гладно.
Къде да го намерите: червено грозде, фъстъци, фъстъчено масло, черен шоколад, боровинки
Флованоиди
Флавоноидите са голяма група от различни растителни съединения. Някои проучвания показват, че по-високият флавоноид прием води до намаляване на риска от сърдечни проблеми, инсулт и диабет тип 2.
Къде да го намерите: чай, цитрусови плодове, плодове, червено вино, ябълки, бобови растения
Биотин
Биотинът се нарича още витамин Н и е част от комплекса на витамини от група В. Според проучвания приемът му води до по-здрава коса и нокти.
При недостиг се наблюдава загуба на коса, люспест обрив по лицето, неврологични проблеми, като летаргия, халюцинации, изтръпване и гърчове. Изследователите търсят в неговата потенциал за лечение на множествена склероза и диабет тип 2.
Къде да го намерите: мая, черен дроб, яйца, свинско месо, сьомга, орехи, American сирене, гъби, авокадо, ягоди