Royal Bank of Scotland не издържа стрес теста на АЦБ

Royal Bank of Scotland ще трябва да подсили капиталовия си план, след като не успя да покрие стрес тестовете на Английската централна банка.
Тазгодишните тестове бяха най-тежките досега и включваха рязък икономически спад в Китай и Хонконг, свиване от 1.9% на световната икономика и валутна волатилност, произтичаща от обезценяване на валутите на развиващите се икономики спрямо щатския долар.
Неблагоприятният сценарий включваше и 31-процентов срив на цените на жилищата във Великобритания през петгодишен период и 42-процентово понижаване на стойностите на имотите за търговски цели.
Сценарият бе съставен през март и поради тази причина не включва влиянието на брекзит и последващите преговори с Европейския съюз.
Тестовете обхващаха седем британски банки – RBS, HSBC, Lloyds, Standard Chartered, Barclays, британското крило на Banco Santander и Nationwide Building Society. Основното изискване пред банките бе да поддържат капитал, еквивалентен на 4.5% от рисково претеглените им активи, както и допълнителни условия, вариращи в зависимост от специфичните рискове за отделните банки.
Освен при RBS, още две банки са показали „капиталови недостатъци“, съобщи Prudential Regulation Authority – регулаторният орган към АЦБ. Става въпрос за Barclays и Standard Chartered, които също не са покрили някои от поставените в сценария цели.
Най-лошо обаче е представянето именно на RBS, която показа, че не е постигнала съществен прогрес, след като едва успя да покрие миналогодишните тестове на АЦБ.
Банката, в която британското правителство притежава 73-процентен дял, така и не успява да разреши редица проблеми, между които и обвиненията за нарушения при търговия с финансови инструменти, които могат да костват на компанията милиарди долари под формата на глоби. RBS също така безуспешно се опитва да продаде някои от своите активи, като банковия си бизнес Williams & Glyn.
Банката публикува изявление по темата, в което съобщава, че вече е актуализирала капиталовия си план, така че той да включва допълнителни мерки за подобряването на капиталовата устойчивост в случай на криза. Тези мерки, които включват продажба на лоши кредити и съкращаване на разходите, целят да покрият разкрития при теста капиталов дефицит от около 2.5 млрд. долара.
Банката каза още, че новият план вече е съгласуван с PRA - нещо, което бе потвърдено и от финансовия регулатор в отделно изявления.
Изхождайки от резултатите от теста комисията за финансова политика към АЦБ заключава, че като цяло британската банкова система е „капитализирана, за да оказва подкрепа на реалната икономика на страната в случай на тежък, широкообхватен и синхронизиран кризисен сценарий.“
Цената на акциите на RBS се понижи с близо 4.2%, до около 1.88 паунда, след оповестяването на резултатите от теста.