Покоряването на Южния полюс: пет интересни факти
На днешния ден се навършват 105 години от покоряването на Южния полюс.
Първата експедиция до една от най-опасните и трудни за достигане зони на планетата е водена от норвежкия изследовател Руал Амундсен.
До Антарктида пътешественикът стига на борда на кораба „Фрам“. На 14 януари 1911 г. той акостира на шелфовия ледник Рос в Китовия залив. Там експедицията чака по-подходящо време за поход до полюса.
Първият опит, предприет в началото на септември, се проваля, защото времето сериозно се влошава. Вторият опит, започнал на 19 октомври, завършва успешно на 14 декември 1911 г., когато Южният полюс за първи път е достигнат от човека.
Вижте още 5 любопитни факта за една от най-трудните експедиции в историята на човечеството:
Когато Руал Амундсен се отправя към Южния полюс, за истинската цел на експедицията знаят само трима души – той, брат му и капитана на кораба, който трябва да ги отведе до целта им.
Експедицията се състои от петима души, които разполагат с четири шейни и 52 кучета. До Южния полюс стигат всички хора, но само 16 кучета.
За да не умрат от глад, участниците в експедицията трябва да убиват част от кучетата си. Месото запазват за тях, а костите са дадени на останалите животни.
Когато стигат до целта си, членовете на екипа оставят палатка, в която е скрито писмо, разказващо за постижението им – в случай че никой не оцелее на връщане.
Амундсен изпреварва само с един месец английската експедиция, отправила се към Южния полюс. Тя е водена от Робърт Скот, който обаче умира по обратния път към лагера с провизии, след като покорява една от най-непристъпните точки на планетата.
За да отбележи днешния ден, логото на търсачката Google днес е заменено от doodle, посветен на първата експедиция до Южния полюс. Вижте го: