Най-доброто средство срещу депресия
Празниците вече са минали, а работната година е току-що започнала.
Анкета, проведена от Skyscanner, показва, че 70% от руснаците в една или друга степен страдат от постотпускарски синдром.
По време на проучването руските пътешественици признават, че са се справили с тъгата след връщането на работа от отпуска най-напред чрез: разглеждане на снимки и видеа от ваканцията. На второ място е планирането на следващото пътешествие.
Третият начин да се справите с негативните емоции е като общувате с приятели, колеги и роднини – т.е. разказвате си за това как сте прекарали почивните дни.
Част от респондентите се справят с лошото настроение, като се нагърбват с повече работни задачи, а 8% от тях се стараят да не обръщат внимание на тъгата.
Най-доброто лекарство срещу постотпускраския стрес е не болничният лист или чаша вино преди сън, а планирането на ново пътешествие, смята психологът Светлана Архипова.
По думите й пътешествията са пряко свързани с чувството за щастие. Все пак става дума за нови впечатления, които стимулират производството на ендорфин в организма.
Колкото до процеса на планиране на пътешествие, не е важно къде ще отидете и за колко време. При всички положения той се отразява положително върху настроението.
Психологът съветва да измислим приключение за себе си. Може да не става дума за пълноценен отпуск, а за кратко пътешествие в друг град или страна.
Тя допълва, че положителен ефект оказват още нови маршрути, нови места, събиране на съвети от опитни пътешественици, планиране на дати, купуване на билети, избиране на хотел и т.н.
Самият факт, че очаквате и предвкусвате пътешествието, стимулира подобряването на настроението и засилва мотивацията на хората да работят.