Договорите за аренда на земя с 10 г. минимум
Сключените в България договори за аренда на земеделска земя през 2016 г. достигат най-ниското ниво за последните 10 години, сочи справка на Profit.bg.
През 2016 г. те са 53 579, според данни на Агенцията по вписванията. Година по-рано те достигната 60 850, а за 2014 и 2013 г. са респективно 60 533 и 71 562 броя.
Рекордните 74 и 75 хил. договора за аренда са сключени в страната ни през 2008, 2009 и 2012 г. Припомняме, че Агенцията по вписванията от 2007 г. отделя данните за арендните договори от наемите, което показва, че контрактите през изминалата година са най-малко, откакто се предоставя подобна информация.
По всяка вероятност тенденцията ще продължи и в идните години, тъй като големите компании и Асоциацията на собствениците на земеделски земи работят в насока на комасация на земеделските масиви.
Освен комасационни проекти, в последните години дори се осъществяват търгове за продажба на земя, предоставящи възможност на даден собственик да окрупни парцела си.
Само преди няколко дни депутатите от аграрната комисия приеха промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Една от тях предвижда само собствениците с дял над 51% от даден земеделски парцел (нива, пасищи и др.) да могат да сключват договори за аренда на земята си.
Земята е една от инвестициите, която всеки, разполагащ със спестени средства, може да си позволи. Въпреки ръста в последните години, цената на този актив в България остава в пъти по-ниска от съседна Румъния (изключвайки Добричко).
Справка на Profit.bg преди време показа, че инвестицията в земеделска земя за последните пет години е донесла доходност от над 120% в общо 18 от областите на страната.
Снимка: Pixabay