Край на загорелите ястия с интелигентния тиган на Tefal
Край на препърженото месо и на студените зеленчуци, такава е целта на последната новост от Tefal. Марката, която е част от компанията SEB, ще пусне през втората половина на 2017 г. интелигентен тиган, снабден със сензор за температурата.
Благодарение на модул в дръжката, сензорът ще изпраща звуков сигнал за промяна на готвенето в съответствие с рецептата. „Тази иновация е насочена към жени, които вечер са много заети с децата си и имат други неща за правене от това да наглеждат тигана“, казва маркетинговият директор на Tefal Кристоф Льоблан.
Пет патента са били подадени за системата, снабдена с батерия, която издържа две години.
През 2018 г. компанията, която е номер едно в сектора си, ще стигне още по-далеч със свързан с интернет тиган. Той ще бъде прикачен към таблет и ще позволява на домакините по примера на робота i-compagnon на Moulinex да изпълняват рецептата стъпка по стъпка.
Тиганът ще сигнализира кога е настъпил моментът да добавите различните съставки. „Работим още, за да внесем подобрения“, казва Бенедикт Симон, който отговаря за кулинарните изследвания.
Интелигентен тиган на достъпна цена
За първия си интелигентен модел, който ще изисква поставянето на сонда на дъното на ястието, Tefal определя достъпна цена. Новото поколение тигани, наречени Assistéo, ще се продават за 39 евро. Те ще бъдат произвеждани в завода на Tefal в Рюмили.
В другия завод на марката в Турню работят 1750 души и той произвежда 42 милиона тигана на година. „Всяка година целта ни е да подобрим с 1.5% крайната цена. Затова инвестираме 20 милиона евро на година в завода - една трета в процеса на производство, една трета в развитието на продукта и останалото в сградния фонд“, казва Патрик Лобрега, генерален директор на Tefal.
Подобряването на производителността е едно от условията за запазване на заводите във Франция. SEB има десет завода в страната от общо 29.
Иновациите са основният лост на компанията за увеличаване на продажбите. Свързаните с интернет предмети са добра възможност, но са още в начална фаза на развитие. В лабораторията на Tefal се провеждат тестове за качество, като десетина служители готвят по цял ден, за да проверят издръжливостта, тефлоновото покритие и появата на петна по тиганите.
За моделите от титан, които са най-висококачествени, Tefal обещава срок на годност от 12 години. „Трите стълба на иновацията ни са овладяване на температурата, подобряване на представянето на продукта с нашата облицовка и улесняване на употребата“, обобщава Кристоф Льоблан.
Продуктите на Tefal се продават в над 145 държави.