Енергийните хранилища на Tesla вече захранват с ток цял остров
Докато инвеститорите на Wall Street все още обсъждат амбициите на Tesla за трансформация от производител на електрически автомобили в устойчива компания в сектора на енергетиката, нейните индустриални хранилища на енергия вече дават резултат в поне една държава в света.
Хавайската компания Kauai Island Utility Cooperative (KIUC) вече използва енергията от 272 електрически хранилища с марка Tesla за да доставя светлина след като слънцето залезе. В близкото минало островът е разчитал на соларни панели и други възобновяеми източници в рамките на светлата част на деня, без да има начин да съхранява енергията след залез слънце. Използвайки енергията от хранилищата на Tesla, KIUC пести 1.6 млн. галона дизелово гориво, което традиционно е използвала за да доставя ток през нощта.
Иновативните съоръжения намаляват разходите на компанията за киловатчас от 15.5 цента до 13.9 цента. Цената е фиксирана за следващите 20 години.
Възможността за съкращаване на разходите е една от причините, които правят хранилищата на Тesla толкова атрактивни. За анализаторите от Wall Street обаче това не е достатъчно за да се убедят, че енергийните инициативи на компанията ще могат да направят разликата в нейна полза.
"Понастоящем, приписваме нулева стойност за акциите на Тesla от този бизнес“, казва Адам Йонас, анализатор от Morgan Stanley. “Взимаме тази перспектива на база икономическите и регулаторни пречки пред бизнеса с енергия и по-конкретно соларния бизнес.“, казва той.
Скептицизмът на анализаторите е поради факта, че соларните и енергийните хранилища формират изцяло нов пазар, смята главният технически директор на Tesla Джей Би Стробел в интервю пред CNBC. По думите му, никак не е лесно да прогнозираш бъдещето за да видиш дали нещо ще се разрасне или не. Липсата на подобни бизнес модели в миналото не дава база за сравнение, която да сочи какво би се случило в бъдещето, смята Стробел. Според него, икономиката разчитаща на възобновяеми източници ще доминира в бъдещето над тази използваща полезни изкопаеми.
„Енергийните пазари очевидно са волатилни. Те ще продължат да бъдат такива, като технологиите в този сектор стават по-евтини с всяка изминала година. Така, че ние не смятаме, че това ще се промени и дългосрочния тренд ще си остане същия“, казва специалистът.