Нарушения, инциденти и два трупа на референдума в Турция
Агитация в деня на гласуването, фалшиви печати, недопускане на наблюдатели до секциите, арести и нападения на избиратели, и два трупа – така с напрежение преминава денят на референдума за конституционните поправки в Турция.
Между две семейства в Диарбекир възникна кървава разпра в двора на училището, където се помещават избирателните секции. Спорещите се стреляха с пистолети, трима бяха ранени, впоследствие двама от тях на 68 г. и на 32 г. починаха в местна болница, други двама са арестувани.
Според изявление на вътрешния министър Сюлейман Сойлу редът и сигурността в деня на вота в Източен и Южен Анадол се наблюдават с около 2 200 камери, два хеликоптера патрулират във въздуха, в 7 провинции летателните апарати са в готовност да се намесят при нарушения на обществения ред. Мобилизирани са всички служители от силите за сигурността, които са инструктирани да следят за издирвани заради връзки с терористичните организации лица, а такива вече са задържани буквално пред урните в различни райони на страната.
В Диарбекир пред училище със секции бе арестуван и представителят на прокюрдската Партия на демократичните народи /ПДН/ Седат Кьосе, а негов съпартиец, член на комисия във Ван е изведен насила от полицейския директор.
Двама души от ръководството на училище в Талайтепе в окръг Диарбекир са арестувани по неизвестни причини, както и членове на изборната комисия от ПДН, предаде БГНЕС.
В град Сур в същата провинция тежко въоръжени полицаи от частите за борба с безредиците не допуснаха международния наблюдател Андреж Хунко да влезе в училището с изборните секции.
В Рейханлъ конфискуваха фалшифицирани печати – надписът върху тях е „Да“, вместо „Избор“. След сигнал за това нарушение районната избирателна комисия извърши проверка на всички секции в крайграничния район и установи наличие на фалшиви печати в много от тях, процесът на гласуването бе спрян до доставката на редовни. Малко по-късно обаче Върховният изборен съвет обяви, че бюлетините, подпечатани с фалшифицирания печат, ще се считат за валидни.
В Анкара в една от секциите са открити 120 неподпечатани от изборната комисия бюлетини, в друга комисията уверява, че печатите ще се поставят след отварянето на урните, в трета са установени скъсани протоколи.
В столицата наблюдатели на управляващата ПСР са задържани от полицията, тъй като настояли да оглеждат секциите, закичени с карти с партийното лого. На входа на едно от столичните училища активисти на ПСР и на националистическата партия убеждават влизащите избиратели да гласуват с „Да“. Само за 12 минути приключи вотът в квартал в Демирджи, окръг Маниса.
В Истанбул е анулиран гласът на полицай, който опитал да заснеме с телефона си бюлетината. В Кючукчекмедже в Истанбул член на комисията от управляващата ПСР отказа да разпише бюлетините на гласуващи открито, без да спазват тайната на вота. В Авджълар /район в Истанбул, населен с български изселници/ са установени фалшифицирани бюлетини с чужди подписи, вместо тези на гласувалите. Също в Истанбул наблюдател от ПСР по обяд е симулирал, че гласуването е приключило и представил протокол. Пред училище в мегаполиса е паркиран автомобил, върху задното стъкло на който пише „За теб Реджеп Тайип Ердоган съм готов да кажа „Да“ и на смъртта“.
В.“Джумхуриет“ разпространи скандално видео, показващо как член на комисията подпечатва с „Да“ най-малко 10 бюлетини. В друго видео, публикувано в сайта на вестника, се вижда как един мъж в автомобил подпечатва с „Да“ десетки бюлетини, а в трето отстраненият от проправителствения в.“Йени шафак“ Али Байрамоглу е линчуван от избиратели, след като е обявил пред тях, че няма да подкрепи референдума и ще гласува с „Не“.
Заради твърдото убеждение, че активистите на управляващата ПСР ще манипулират и фалшифицират вота, опозиционната Републиканска народна партия /РНП/ организира кризисен център в централата си в Истанбул, където 10 адвокати и множество доброволци реагират незабавно на сигналите на гражданите. Само в този град изборните секции са 26 249, разположени в 1 890 сгради, а 200 000 души са представителите на РНП в изборните комисии. Във всяка от сградите със секциите са на разположение най-малко по двама адвокати, общо 3 000 юристи са ангажирани в деня на вота. Лидерът на истанбулската структура на РНП Джемал Джанполат заяви, че представителите й в комисиите са подготвени за всички възможни нарушения и са изключително наблюдателни, следи се за всяка бюлетина. Той посочи, че днес не се гласува за партии или личности, но референдумът ще начертае съдбата на Турция.