Последиците от оттеглянето на САЩ от споразумението за климата
Решението на американския президент Доналд Тръмп да изтегли страната си от Парижкото споразумение за климатичните промени ще има поредица от значителни последици за света, пише ВВС.
Съобщението на Тръмп в четвъртък, което предизвика възмущението на международната общност и прогресивните сектори в САЩ, означава на практика, че споразумението за контрол на повишаването на температурата на планетата скоро ще остане без държавата, която е втора в света по производство на парникови газове.
„САЩ ще се изтеглят от Парижкото климатично споразумение“, каза Тръмп от Белия дом. Той заяви, че мярката цели да защити интересите на САЩ, най-вече икономиката им, и определи глобалния пакт от 2015 г. като „много несправедлив“ за Америка.
Процесът по изтеглянето от споразумението на най-голямата икономика в света може да трае близо четири години и Тръмп заяви, че е готов да договаря различно споразумение. Но възможността за предоговаряне на споразумение, за чието подписване бяха необходими години, беше отхвърлена незабавно от страни, като Франция, Германия и Италия, както и от експерти.
Според специалистите решението на Тръмп не само може да се отрази глобално на околната среда, но и на икономиката, и на международните отношения.
Ефект на доминото?
Целта на Парижкото споразумение, което беше подписано от над 190 държави и влезе в сила миналата година, когато президент на САЩ беше Барак Обама, е да запази повишаването на глобалната температура под два градуса, в съответствие с прединдустриалните равнища.
Така би се предотвратило прекрачването на праг, който, според учените, може да има необратими последици за ледените шапки, моретата и други части на Земята. САЩ се смятат за най-големия производител на въглероден диоксид (близо 15% от глобалните емисии), но преди десет години Китай стана страната, която е основен източник на парникови газове в света.
Джон Стерман, професор от Масачузетския технологичен университет и експерт по политиките, свързани с глобалното затопляне, смята, че сега може да се стигне до „ерозия на целите на споразумението, която може да го унищожи“. „Това създава риск от глобална катастрофа“, допълни Стерман пред ВВС.
Според него, след оттеглянето на САЩ може да се увеличи натискът на популистите и националистите в други държави да направят същото и да се освободят от поетите ангажименти за намаляване на емисиите.
Освен това вероятно ще намалеят финансовите и техническите ресурси за преодоляване от развиващите се страни на системата на фосилната енергия, тъй като САЩ няма да дават своя принос и в обещания глобален фонд от развитите държави за стимулиране на тази промяна.
Експертите смятат, че решението на Тръмп ще създаде и несигурност в бизнеса и инвестициите в чиста възобновяема енергия, които бяха ключов елемент за Парижкото споразумение.
„Тази несигурност вероятно ще намали и забави прилагането на технологиите. Ще имаме по-малко инсталирани ветрени турбини не само в САЩ, а във всички държави, по-малко слънчеви панели, по-малко инвестиции в електрификацията на колите и други технологии, необходими за намаляването на парниковите газове“, смята Стерман.
Съобщението на Тръмп може да се възприеме като практически пример за идеята му Америка да бъде поставена на първо място. Изтегляйки САЩ от Парижкото споразумение, той изпълнява обещание от предизборната си кампания миналата година, както се случи и с излизането от Транстихоокеанското споразумение за икономическо сътрудничество.
Тръмп, който е изправен пред вътрешна криза заради разследвания за възможна конспирация между предизборния му щаб и Русия по време на изборите, каза, че решението му цели да защити създаването на работни места в САЩ и да отнеме предоставените, според него облаги, на страни, като Китай и Индия.
„Споразумението е голямо преразпределяне на богатството на САЩ към други страни. Бях избран, за да представлявам гражданите на Питсбърг, не на Париж“, каза Тръмп.
Той разчита на подкрепата на избирателите си в области на САЩ, чиято икономика зависи от бизнеса с въглерод, както и на двадесетина сенатори от Републиканската партия, които преди няколко дни го призоваха да направи тази стъпка в отворено писмо.
Но други смятат, че водещата роля на САЩ в международното сътрудничество, включително по финансови теми и тероризма, може да пострада от решението на Тръмп да се откаже от сътрудничеството в политиката по околната среда.
Отхвърлянето на споразумението ще бъде абдикация от отговорността и лидерството на САЩ, смята бившият американски дипломат Никълъс Бърнс, който беше заместник държавен секретар по времето на президента Джордж У. Буш.
Експерти по международни отношения предупреждават, че Китай се готви да поеме овакантената роля от САЩ, като опита да гарантира с Европа запазването на Парижкото споразумение.
Възможно е да бъдат смекчени изискванията към Пекин за намаляване на собствените емисии на парникови газове и да се увеличат възможностите за бизнес в областта на възобновяемата енергия.
В същото време някои американски компании в енергийния сектор се опасяват от ответни мерки от други държави под формата на данъци. Макар че щати, градове и компании в САЩ обявиха мерки за намаляване на собствените си емисии, експерти като Стерман, смятат, че ще е много трудно с тези действия страната да изпълни предвидените цели.