Силата на мравките: Автобус ще се движи с мравчена киселина
Група студенти създадоха проект за автобус, който функционира с мравчена киселина, която обичайно се среща в природата и която се инжектира при убождане от някои мравки и пчели, пише ВВС.
Младежите, около 40 възпитаници на Технологичния университет в Айндховен, Холандия, разработили форма за съхранение на енергия, която може да се окаже по-евтина за производство, по-практична и по-устойчива от останалите източници на възобновяема енергия.
Мисията й е да създаде транспортни средства, които да са част от глобална стратегия за борба с климатичните промени.
Мравчена киселина
Тази киселина, чиято химическа формула е HCOOH, се използва за обработка на текстил и кожа и за производство на почистващи продукти за елиминиране на утайката.
Студентите, участващи в групата Team Fast, открили начин киселината да може да транспортира ефективно необходимите съставки за клетките на водородното гориво, което се използва за задвижване на електрическите автомобили.
Горивото е течно, може да се транспортира лесно и се зарежда в автомобила по същия начин, по който се пълни резервоарът на обикновена кола. „Емисиите от изгорели газове са само въглероден диоксид и вода“, обяснява пред ВВС Лукас ван Капелен, член на Team Fast.
„Не се отделят други токсични газове, като азотен оксид, сажди или сяра“, допълва той.
За производството на мравчена киселина не било необходимо убиването на мравки по време на процеса. Горивото било създадено чрез химическа реакция между вода и въглероден диоксид.
Автобусът ще започне да се движи по улиците на страната към края на годината. Макар че той изпуска въглероден диоксид, екипът твърди, че първичният въглероден диоксид, който се използва за създаването на мравчена киселина, идва от източници, които вече изпускат този газ.
Такъв е случаят с дима, който излиза от тръбите за изгорели газове на колите.
Това означава, че не се произвеждат допълнителни количества въглероден диоксид.