Потаен трейдър спечели над 200 млн. долара за месец
Неизвестен трейдър на криптовалути е превърнал 55 млн. долара богатство на хартия в 283 млн. долара за малко повече от месец.
В пост в Instagram на индонезийски език на 11 юни той или тя, (или те), (или някой, представящ се за тях), се хвали с 413-те процента печалба, натрупани по-рано през годината от етер – дигиталната валута зад блокчейн технологията Етериум.
Това е единственото нещо, което се знае за този човек или хора, скрити зад виртуален портфейл с идентификационен код 0x00A651D43B6e209F5Ada45A35F92EFC0De3A5184.
“Получавам много лични съобщения, в които ме питат с колко етер разполагам,” се казва в поста. “Едно от хубавите неща при Етериум е, че портфейлите по света са прозрачни и могат да бъдат видени от всеки. А това е сумата в моя портфейл.”
Скритата идентичност е популярна характеристика на тъмния свят на виртуалните пари. Сега, след като общата стойност на криптовалутите, като биткойн и етер, скочи на 6 юни до над 100 млрд. долара, доближавайки пазарната стойност на McDonald’s Corp., загрижени регулаторни органи твърдят, че може би е време идентификационните кодове на портфейлите да бъдат обвързвани с реални хора, пише Bloomberg.
Потайността около криптовалутите датира от началото на това десетилетие, когато Рос Улбрих, известен в интернет с прякора си „Страшния пират Робъртс“, използваше биткойн, за да пере пари и за трафик на наркотици. Заради тези си дейности той наскоро започна да излежава доживотна присъда.
Това не означава, че 0x00A651D43B6e209F5Ada45A35F92EFC0De3A5184 или всеки друг, който се занимава с криптовалути, прави нещо незаконно. Потайността обаче може би засилва колебанията в цената. Стойността на етера, например, нарасна от около 8 долара в началото на годината, до 400 долара през юни, преди да се установи на ниво от около 250 долара.
Етер, която е най-популярната ктриптовалута след биткойн, е използвана за заплащане на приложения или програми, които използват блокчейн системата Етериум.
Блокчейн системата има потенциала да промени бизнеса и финансите, като предостави възможност за незабавно уреждане на дейности, като банкови трансфери и сделки с ценни книжа.
JPMorgan Chase & Co., BP Plc, Microsoft Corp. и ING Groep NV са сред компаниите, които вече експериментират със системата.
Настоящата стойност на цялата притежавана валута етер възлиза на 23 млрд. долара, което означава, че в десетки електронни портфейли има натрупани деветцифрени позиции. Много от тях може да са собственост на отделни хора, според анализ на Bloomberg. Един човек пък може да има повече от един портфейл.
Сред потенциалните кандидати за криптомилиардери са хеджфонд мениджърът Майкъл Новограц, Джоузеф Любин, основател на ConsenSys, и самият създател на Етериума Виталик Бутерин.