15 начина да спестите пари, докато пътувате
Кой не иска да спести пари, когато има възможност?
Пътуването може да бъде скъпо, но ако имате правилната стратегия, можете да намалите значително разходите.
Ето 15 трика, с които ще може да изкарате бюджетна ваканция.
1. Потърсете безплатни дейности. Ако направите малко проучване, ще видите, че често има много безплатни дейности в района. Погледнете календара на общината, за да видите какво се случва в града, докато сте там.
Направете самостоятелна туристическа обиколка, за да опознаете околността. Музеите често имат "плати какво можеш" веднъж седмично, а понякога има и намаления или безплатен вход.
2. Резервирайте стая с хладилник/микровълнова печка или кухненски бокс. Въпреки че някои хора не искат да готвят по време на почивка, не ви трябва много, за да направите закуска в стаята си. Направете си сандвич за обяд и така може да спестите за вечеря.
3. Пазарувайте от фермерски пазари и местни магазини. Първите често намаляват цената на храната в края на деня. От местните магазини можете да купите типична за региона храна и да я приготвите в жилището, без да плащате цената на ресторант. Купете местна риба и я пригответе във вашето жилище.
4. Преди да резервирате, бъдете наясно с разположението на мястото спрямо транспорт – автобуси, метро. Ще се наложи ли да го ползват и колко ще ви струва? Дали няма да е по–изгодно, ако наемете нещо в центъра на града.
5. Носете закуски/вода по време на разходките. Децата ще имат нужда от леки закуски, докато разглеждате, затова бъдете подготвени. Носете си и шише с вода, за да не се наложи да купувате, особено ако не може да намерите обикновена, а само газирана.
6. Възползвайте се от бонусните системи на хотелите. Някои вериги, като Hilton и Marriott, разполагат с система, която ви дава точки за престой там и дори безплатни нощувки. Много авиолинии пък имат карта за лоялност и ако летите с тях редовно, пестите.
7. Вземете си туристическа карта. В зависимост от вида й, можете да получите безплатен достъп до забележителности, отстъпки в ресторанти и магазини, да ползвате безплатен обществен транспорт и дори безплатни опознавателни турове. В зависимост от маршрута, може да си струва парите.
8. Не резервирайте най-скъпата стая. Колко време всъщност ще я използвате? Само за сън? Имате ли нужда от стая с хубав изглед или толкова много допълнително пространство? Ще използвате ли съоръжения, като например басейн или фитнес зала?
9. Бъдете гъвкави, когато летите. Ако нямате точни дати, бъдете гъвкави с времето, в което летите, броя на спирките или избора на седалката. Имате ли нещо против да имате дълъг престой? Ако е възможно, проверете датите на вашето пътуване и вижте дали цената ще падне, ако променили датите малко.
10. Отседнете извън града. Често плащате за местоположението и понякога е по-евтино да сте извън града. Винаги можете да отидете до атракциите и след това да се върнете в хотела, за да спите там.
11. Наемете апартамент вместо две стаи. Така ще ви излезе много по-евтино.
12. Идете извън сезона. Тогава най-често можете да намерите по-евтини самолетни билети и хотелски стаи, няма да се налага да се блъскате с големи тълпи, а атракциите са и на по-ниски цени. Само се уверете, че са отворени.
13. Правете си голям обяд. Ресторантите често предлагат специални обяди на по-ниски цени. Освен това може да вземете и храна, която да стоплите за вечеря.
14. Не се хранете в райони, близо до туристически дестинации. В някои градове само през няколко пресечки може да има много по-евтини ресторанти.
15. Определете си бюджет и се придържайте към него! Знайте кога да харчите и кога да пестите. В последната вечер си позволете хубав ресторант. Потърсете начини да спестите пари, но и да се поглезите по време на пътуването.