До 2023 г. 1 милиард души може да ползват 5G, а Китай ще доминира
Следващата революция при мобилните технологии изглежда ще бъде предвождана от Китай.
5G - петото поколение мобилни мрежи, все още не съществува, но има за цел да осигурява по-бързи скорости за пренос на данни и широколентов интернет на повечето потребители.
Анализатори от CCS Insight прогнозират, че технологията ще се използва през 2020 г. и посочват в свой доклад, че над 1 милиард потребители ще употребяват 5G до 2023 г., като повече от половината от тях ще са в Китай.
"Китай ще доминира в сферата на 5G, благодарение на политическите си амбиции да оглавява технологичното развитие, възхода на местния производител Huawei и темповете, с които потребителите преминаха на 4G връзка," казва Марина Койчева от CCS Insight.
Според CCS Insight, 5G ще набере скорост много по-бързо, от която и да било друга мобилна технология преди това, като САЩ, Южна Корея и Япония ще се надпреварват да пуснат първата комерсиална мрежа в света.
Конкретните технологични спецификации на 5G все още не са договорени в международeн план, а по отношение на технологията все още има някои неясноти.
В Европа пазарната фрагментация, наличието на радиочестотен спектър и влиянието на регулаторните органи представляват допълнителни предизвикателства.
Няколко технологични фирми обаче се опитват да демонстрират напредък при 5G технологиите. Производителят на чипове Qualcomm обяви тази седмица, че е направила демонстрация на първата работеща 5G връзка за пренос на данни на мобилно устройство.
Скоростта, генерирана по време на теста, би позволила на потребителите да свалят данни със скорост от около 1 000 мегабита в секунда. По някои оценки това означава 2-часов HD филм да бъде свален за около 12 секунди.
Тази технология може също така да се окаже важна и за други технологи, като автономните автомобили.