Защо не е добра идея да шофирате жадни
Ходите ли до фитнеса с кола или пък на седмичния час по зумба? Ако да, може би ще искате да промените това веднага, след като прочетете следващите редове.
Тестове сочат, че карането по време на дехидратация повишава риска от ПТП. Едно проучване от 2015 г. конкретно е установило, че дехидратирането се отразява върху способностите на автомобилистите. Сред изводите му четем, че дефицитът на вода в организма провокира много грешки зад волана, сравними с тези, които би направил пиян шофьор.
Чрез използването на симулатор на шофиране учените са установили, че по време на обичайна хидратация шофьорите извършват 47 инцидента. В същото време дехидратираните водачи предизвикват 101 инцидента. Става дума за над два пъти повече.
Рон Моуган е професор, който обяснява явлението. По думите му в повечето случаи хората не обръщат внимание на опасността, която дехидратацията крие. Често размишляваме върху въпроси като карането след консумация на алкохол, отколкото да се питаме какво се случва, ако изпитваме жажда зад волата.
Рискът от попадане в ПТП е равностоен на риска, който е налице при водачи с 0,08 промила алкохол в кръвта.
Дехидратацията обаче е резултат не само от интензивна тренировка. Тя може да бъде провокирана от диария или гадене, а също така от обилно потене или продължително излагане на слънце.
Едно от нещата, от които мотористите трябва да се откажат, е да се подлагат на дехидратация по време на пътуване като опит да избегнат честите спирания по пътя. Дефицитът на вода в организма може да провокира симптоми като главоболие, умора и летаргия.
Признаците, че трябва да пиете час по-скоро вода са световъртеж, сънливост и дори объркване.