Цените на акциите в Азия с понижения в началото на седмицата
Цените на акциите в Азия бележат понижения в началото на седмицата на фона на отстъплението на индексите на Уолстрийт и спада в Китай, докато еврото поевтиня, след като преговорите за ново коалиционно правителство в Германия стигнаха до задънена улица.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI продължи загубите си и бележи понижение от 0.2%.
Австралийският основен индекс губи 0.1%, докато японският Nikkei отчита спад от 0.6%.
Китайските акции поевтиняха рязко, след като Пекин зададе нови насоки за регулацията на управлението на активи. Според анализатори това може да намали желанието на инвеститорите за по-рискови активи.
Индексът Shanghai Composite губи 0.8% за деня, докато индексът на сините чипове CSI300 падна с 0.7%.
В петък щатският индекс Dow Jones се понижи с 0.4%, S&P 500 изгуби 0.3%, а Nasdaq Composite отбеляза спад от 0.2%.
В четвъртък Камарата на представителите в Конгреса на САЩ одобри своята версия на проектозакона за данъчна реформа, но в Сената продължават да спорят около техния проектозакон, като инвеститорите не са сигурни дали в Конгреса ще успеят да достигнат до компромис.
Спрямо йената, доларът се търгува почти без промяна на 112.01, след като преди това падна до 111.89, което бе най-ниското ниво от 16 октомври насам.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, добави 0.3% към стойността си до 93.955 пункта, след като еврото поевтиня с 0.5% до 1.1737 долара.
Преговорите между германските партии, които искат да съставят коалиционно правителство, се провалиха вчера, след като Свободните демократи се оттеглиха от тях, изтъквайки като причина непреодолими различия, информира Reuters.
Решението за оттегляне на Свободните демократи означава, че канцлерът Ангела Меркел или ще се опита да сформира правителство на малцинството със Зелените или пък ще бъдат свикани нови избори.
На фона очакванията за почти сигурно вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ през следващия месец, спекулантите ограничиха бичите си залози за долара в седма поредна седмица. Нетната стойност на негативните позиции спрямо долара е паднала до четиримесечно дъно през последната седмица.
Ниските лихви по щатския дълг също ограничиха долара, като спредът между лихвите по краткосрочните и дългосрочните държавни облигации продължи да намалява. Лихвата по 10-годишните книжа бе на ниво от 2.325% в азиатската сесия, след като в петък затвори на ниво от 2.354%.
Спот цената на златото губи 0.2% до 1 291.40 долара за тройунция, след като в петък скочи до едномесечен връх.
Цените на петрола се движат разнопосочно днес. Петролът от сорта брент поевтиня с 12 цента, или 0.2%, до 62.60 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 8 цента, или 0.1% до, 56.63 долара за барел.
Цените на петрола скочиха с над 2% в петък, след като преди това бяха записали понижения в пет поредни сесии на фона на затварянето на основен петролопровод в САЩ и на очакваното споразумение на ОПЕК за продължаване на ограниченията в производството.
Въпреки ръста в петък, цените на петрола записаха първо седмично понижение от шест седмици насам.