Роман Абрамович инвестира в криптовалути
Трима от най-богатите бизнесмени в Русия, сред които и Роман Абрамович, инвестират средства в криптовалути чрез специален европейски фонд.
Роман Абрамович, Александр Абрамов и Александр Фролов влагат средства в пазара на виртуални валути чрез платформата Blackmoon Crypto, която наподобява инвестиционен фонд за вложения на фиатни пари в криптовалути.
Платформата, която цели да създаде „мост между крипто вселената и традиционния инвестиционен пазар”, е дъщерна компания на Blackmoon Financial, която, от своя страна, набра 30 млн. долара чрез ICO в партньорство с базирания в Берлин фонд за криптовалути Target Global, пише изданието bitcoinist.
На фона на тази информация, друг руски милиардер - Роман Троценко, планира създаването на платформа за търговия на криптовалути и осъществяване на ICO процедури, съобщава руската медия The Bell.
„Интересуваме се само от инвестиции в биткойн и разработваме инфраструктурата”, казва милиардерът пред изданието.
Въпреки плановете на Троценко, руските власти не изглеждат особено отворени към вритуалните валути, което поставя въпроса дали идеята на милиардера въобще някога ще бъде реализирана на руска територия.
Изказванията на законотворците в Русия са доста разнопосочни по темата, но в крайна сметка през миналата седмица министърът на съобщенията Николай Никифоров заяви, че страната „никога” няма да легализира криптовалутите.
Въпреки че платформата на Троценко вече е създадена, той все още не я е направил достъпна за потребителите, точно поради легалните проблеми по отношение на криптовалутите в Русия.
Очаква се от средата на следващата година копаенето/добиването и ICO процедурите да бъдат регулирани, като до началото на следващата година трябва да се подготвят законодателни предложения.
Русия ще има и своя КриптоРубла, която бе представена от централната банка по-рано през този месец, като новият виртуален актив ще се радва на регулаторна свобода, но ще бъде издаван само и единствено от правителството.
През последната година ICO процедурите, осъществени от руски компании, са набрали финансиране за 300 млн. долара, добавя The Bell.