Човекът, който спечели 37 млрд. долара за година
Пазарната капитализация на криптовалутите отчете ръст до невероятните 600 млрд. долара през 2017 г., а днес вече е все по-близо и до 700 млрд. долара. Именно този факт направи доста хора милионери, а една малка част – милиардери.
Да, един от тях е основателят на биткойн Сатоши Накамото, но според материал на сп. Forbes, и други двама американци вече са в списъка на най-богатите хора в света. Техните имена са Крис Ларсен и Брад Гарлингхаус.
Ларсен е съосновател на рипъл - криптовалутата, която се изкачи на второ място по пазарна капитализация след биткойна, докато Гарлингхаус е настоящият главен изпълнителен директор.
Рипълът поскъпна с 38 000% през 2017 г., като повиши цената си от 0.006 долара до 2.30 долара на 31 декември. В момента цената му продължава да расте, като към момента тя е 2.66 долара за брой, сочат данни на coinmarketcap.com.
Днес Ларсен притежава 5.19 млрд. рипъла, които се оценяваха на 12.82 млрд. долара, а днес вече са 13.6 млрд. долара. Заедно с притежаваните от него 17% от компанията, състоянието му възлиза на 37.3 млрд. долара, което би му отредило 15-а позиция сред най-богатите американци.
Също толкова пари притежава и бившият главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър.
Богатството на Ларсен днес е дори по-голямо от това на инвеститорите Карл Айкън и Рей Далио, които са едни от хората, заявили публично, че биткойнът е балон. Парите биха били достатъчни, за да се заеме и 21-а позиция сред най-богатите хора в света, по данни на Bloomberg, посочват от Business Insider.
От своя страна, Гарлингхаус притежава 6.3% дял от рипъл, което оценява състоянието му на 9.5 млрд. долара. Това му отрежда 54-а позиция сред най-богатите хора в САЩ, сочат данни на Forbes.
Наскоро рипълът измести от второто място етериум в подреждането на най-скъпо оценените криптовалути, като днес пазарната му оценка възлиза на 102 млрд. долара.
Третият човек, който забогатя от невероятното движението на криптовалутата през 2017 г., е съоснователят й Джед МакКалеб. Въпреки че се оттегля от компанията през 2013 г., той постига договорка относно притежаваните рипъли.
Първоначално той дари 2 млрд. рипъла за благотворителност и по последни данни притежава 5.3 млрд. рипъла.
Съгласно споразумението си, МакКалеб може да продава под 1% от дневния оборот на отделна борса и до 1-2% от общия изтъргуван обем при рипъл за период от 24 часа. За момента няма информация дали той е започнал да продава или все още държи своя дял от компанията.
МакКалеб е известен с това, че през 2010 г. основава Mt.Gox и за да основе рипъл, споделя, че е продал всичките си притежавани биткойни. След като напуска рипъл, той основава стелър - криптовалута, която днес има капитализация от над 11 млрд. долара.
Днес рипъл разполага с над 100 големи компании за клиенти, като сред тях са American Express и Santander, използващи системата им за преводи от САЩ към Великобритания.
Едно нещо е сигурно, отбелязва Forbes: въпреки сериозното поскъпване на криптовалутите през последните месеци, няма гаранции, че техните основатели ще попаднат в списъка на милиардерите, които списанието публикува ежегодно през март.
Ripple официално е името на базиран в Сан Франциско стартъп, който използва блокчейн технологията, за да разработва мрежи за разплащания за банковия сектор, за борси за дигитални активи и други финансови институции.
Времето за сетълмент при трансакции с Ripple е четири секунди, в сравнение с над две минути за етериум и повече от час за биткойн, според уебсайта на Ripple.