До колко сме зависими от смартфоните си?
Хората, които се борят с психични проблеми, са по-склонни да се пристрастят към смартфоните си, според скорошно проучване.
Психолози от американските университети University of Derby и Nottingham Trent University провеждат проучване, събиращо информация от 640 потребители на смартфони на възраст между 13 и 69 години.
Проучването установява, че тези, които живеят със заболявания като тревожност или депресия, както и тези, които имат семейни проблеми и са емоционално нестабилни, са по-зависими от мобилните си устройства. Хората, които по начало са затворени или имат проблеми с комуникацията и изразяването на емоциите си, също са склонни да се сблъскат с тази зависимост.
Професор Заеер Хюсеин от университета в Дерби, който помага за провеждане на проучването, заявява, че човешките взаимоотношения със смартфоните могат да се окажат по-сложни от очакваното. "Нашето изследване подчертава взаимодействието между различни психологически фактори при използване на смартфоните", заявява той в прессъобщение.
Лесли Мусикар, базиран в Торонто терапевт, споделя, че пристрастяването към смартфоните е подобно на това към алкохола или наркотиците. "Всички видове обсесивно-компулсивно поведение са свързани с болката. Това може да е емоционална болка, чувство на изоставяне или страх ", казва тя пред Global News.
„Това е нещо, към което се придържаме, за да ви помогнем да се чувствате по-сигурни и дискомфортът ви да не е толкова очевиден." Терапевтът добавя, че пристрастяването към смартфоните, макар да не е здравословно, крие по-малко рискове отколкото другите пристрастявания.
"Телефоните понякога са по-социално приемливи и по-малко опасни от други навици. Мисля, че това е по-добър начин да разсейвате себе си, отколкото да използвате наркотици или алкохол. "
Какво е номофобия?
Зависимостта към смартфоните е предмет на няколко проучвания в близкото минало. Според изследването на City University в Хонг Конг, номофобията - чувство на тревожност при раздяла с нашия смартфон - е напълно реална.
Изследване от август 2017 г. показва, че при хора, които по някаква причина са отделени от смартфоните си, може да се наблюдава повишен сърдечен ритъм, безпокойство, високо кръвно налягане и други неприятни усещания.
Друго проучване от миналата година също настоява, че при раздяла с нашия смартфон, ние изпитваме истинско безпокойство. Изследователи от университета в Мисури са отнели мобилните телефони на участниците и са наблюдавали у тях подобни симптоми на стрес и тревожност.
Как да си помогнем?
Според Мусикар тези, които откриват, че са прекомерно зависими към смартфоните си, трябва да обърнат внимание най-напред на основните проблеми, свързани с психическото им здраве, а не просто да ограничат времето пред екрана.
"Ако не се справят с това, което стои в основата на проблема, те просто ще променят фокуса към нещо друго", обяснява Мусикар.
"Ето какво се случва със зависимостта - хората могат да спрат да употребяват алкохол, но ако не стигнат до корена на това, което ги е карало да пият, те просто ще заменят зависимостта към едно със зависимост към друго", споделя тя пред Global News.