5 причини защо цената на петрола удари 4-годишен връх
Цената на петрола проби ниво от 75 долара за барел за първи път от 4 години.
Какво стои зад това поскъпване и дали повишението в цената ще продължи?
Financial Times изброява ключови фактора около поскъпването на черното злато:
1. Търсене и предлагане
Най-ясната причина за поскъпването на петрола се крие в затягането на пазара през последните 18 месеца.
Наличностите на суров петрол, които се бяха натрупали в периода 2014-2016 г., в голяма степен се реализираха на пазара в резултат на силното търсене от бързо развиващите се икономики и ограниченията на добива, предприети от ОПЕК и Русия.
Международната агенция по енергетика посочи през миналата седмица, че ОПЕК може скоро да обяви „успех” на плана си за ограничаване на добива, ако целта е намаляване на наличностите до средните им нива за последните 5 години.
Някои анализатори вярват, че има сериозно подценяване на това колко затегнати са пазарите, на фона на повишение в търсенето от над 5 млн. барела на ден, или над 5% през последните 3 години, провокирайки прогнозите, че потреблението на суров петрол ще достигне 100 млн. барела на ден за първи път по-късно през настоящата година.
С други думи, ще са нужни по-големи наличности, за да се удовлетворят нуждите на рафинериите.
2. ОПЕК и Русия
Ако наличностите на петрол се намират близо до нормалните си нива, ще предпочетат ли ОПЕК и Русия да прекратят политиката си за ограничаване на добива, която намали предлагането с най-малкото 1.8 млн. барела на ден от началото на 2017 година до сега?
Повечето инвеститори и анализатори смятат, че това няма да се случи.
Въпреки че Русия бе изразявала притеснения относно влиянието на цени на петрола от над 70 долара върху предлагането на американската шистова продукция, понастоящем изглежда смята да държи един курс с ОПЕК, където лидер е Саудитска Арабия.
Енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих посочва, че има нужда от сериозни инвестиции по отношение на предлагането. Кралството подготвя листване на своята държавна петролна компания Saudi Aramco, което, очаквано, ще бъде успешно, при колкото се може по-висока цена на петрола.
Арабската страна провежда и мащабни икономически реформи, целящи да откъснат зависимостта й от търговията с енергийни продукти.
„Саудитска Арабия има краткосрочни интереси от по-виоски цени на петрола поради няколко причини, включително Aramco. Но освен това, страната минава през деликатен период на реформи, което може да се приеме трудно. Наличието на допълнителни приходи определено ще помогне тук”, казва анализаторът Бил Фарен-Прайс от Petroleum Policy Intelligence.
3. Геополитически рискове
Петролният пазар винаги е следял отблизо за рискове, свързани с дистрибуционната верига, които могат да изменят деликатния баланс на търсенето и предлагането.
Но когато предлагането се намира на настоящото си ниско ниво, геополитическите рискове могат да имат голямо значение. Така например, едно от най-големите притеснения е свързано с това дали президентът на САЩ Доналд Тръмп ще реши да излезе от сделката за ядрената програма на Иран, поставяйки санкции върху износа на петрол от тази страна.
Това решение ще бъде взето през следващия месец.
Друг подобен риск е Венецуела. Измъчваната от политическа, социална и икономическа криза страна вече намали износа си на петрол с най-малкото 500 хил. барела на ден. Засега има малка вероятност държавната петролна компания PDVSA да може да промени тенденцията за намаляване на износа.
Освен това има риск САЩ да наложи допълнителни санкции на венецуалския президент Николас Мадуро, които могат да са насочени именно към износа на петрол. Във Венецуела предстоят избори през следващия месец.
Друга деликатна ситуация е конфликтът между лидера на ОПЕК Саудитска Арабия и бунтовниците хути в Йемен, които имат подкрепата на Иран, хем член на ОПЕК, хем основният конкурент на Саудитска Арабия.
Бунтовниците започнаха да атакуват саудитска петролна инфраструктура, в опит да наранят един от фундаментите на икономиката на Саудистка Арабия.
Така шансовете за засилване на напрежението между Иран и Саудитска Арабия никак не са малки.
Последна, но не по значение, е ситуацията в Либия. Там добивът на петрол се възстанови до нива от около 1 млн. барела на ден, оставяйки крайно нестабилен поради 7-годишната гражданска война, която се разрази в страната.
Всички тези сценарии могат да променят движението на цената на петрола, като според Гари Рос, ръководител Международни петролни анализи към S&P Global Platts и основател на Pira Energy, геополитическите рискове са повече от всякога, като възможността от нарушаване на пропорциите на пазара е по-висока дори от времената на Арабската пролет.
4. Хедж фондове
Хедж фондовете и други подобни спекуланти бяха привлечени към петрола през тази година, но главно поради геополитическите рискове.
Въпреки че големите спекулативни позиции обикновено са предупреждение, че пазарът става небалансиран, увеличавайки риска от разпродажби с цел прибиране на печалбата, засега през тази година това не се е случило.
Причината, според банкери, е, че големите инвеститори понастоящем играят дългосрочно, очаквайки, че цените на петрола ще продължат да се увеличават благодарение на икономическото развитие по света.
За подобни прогнози допринася и ограничаването на добива.
5. Шистовият добив в САЩ
Добивът на шистов петрол в САЩ надмина очакванията за растеж, като се очаква добивът да се разшири с 10% през тази година, или с 1.4 млн. барела на ден.
Производителите в САЩ генерират големи приходи поради високите цени на черното злато. Това засега обаче не е достатъчно, тъй като покачващото се търсене елиминира увеличението в добива.
По думите на Пол Хорснел от Standard Chartered, добивът на шистов петрол не е сред най-важните фактори, които определят цената на нефта.