Кулата в Пиза не пада поради същата причина, която я накланя
Кулата в Пиза е наклонена повече от 800 години, но досега не е паднала.
В продължение на повече от две десетилетия изследователите се опитват да разберат какво причинява специфичното й разположение.
В резултат на изследвания, инженери и учени стигат до извода, че причината, която кара кулата да се накланя, е същата, поради която тя не пада, посочва T+L.
През 1173 г. започва строителството на новата камбанария на катедралата в Пиза. До втората година на строителните работи тя вече започва да се накланя.
От тогава са минали почти 200 години, като инженерите и архитектите непрекъснато се опитват да спрат процеса.
След завършването й през 1370 г. кулата е с наклон от около две градуса. През 20 век тя вече се измества с около 0.12 см годишно.
До 1990 г. кулата е наклонена под ъгъл от 5.5 градуса (около 4.5 м). Между 1999 и 2001 г. експертите се опитват да намялат наклона й с 0.5 градуса.
10 съвременни архитектурни чудесаОт Дубай до Япония
Но въпреки всичко това накланяне и корекции, кулата не пада - въпреки че е засегната от най-малко четири много силни земетресения.
Ново проучване, ръководено от професор от Roma Tre University, приписва това на нещо, наречено динамично взаимодействие между почвата и конструкцията на кулата.
По принцип, тъй като кулата е неогъваема и висока (58 метра), а земята под нея мека, всеки път, когато има земетресение, "вибрационните характеристики на конструкцията" се променят, така че кулата да не резонира със земното движение.
Наклонената кула в Пиза е само още един урок, който трябва да ни научи да приемаме недостатъците си. Тя може да се накланя, но никога не пада.