Япония очаква икономически бум на база биткойн и блокчейн
Японската икономика, която от години не може да се завърне към темповете си на растеж, познати от осемдесетте години на миналия век, търси своя нов възпламенител в лицето на биткойна, криптовалутите и блокчейн технологията.
По време на събитието Japan Blockchain Conference в Токио, Йошитака Китао, изпълнителнен директор на гиганта в сферата на финансовите услуги SBI Holdings, се обзаложи, че технологиите, базирани на блокчейн, ще захранят ново избухване на японската икономика, след десетилетията на икономическо затишие, пише Forbes.
През седемдесетте години на миналия век Япония имаше втория най-голям брутен вътрешен продукт в света, единствено след САЩ. Това продължи и през следващото десетилетие.
Хубавите времена за японската икономика приключиха в началото на деветдесетте години, като към днешна дата този период често бива наричан „изгубено десетилетие” на растеж.
Не за първи път Страната на изгряващото слънце поглежда към технологиите с надежда за нов икономически бум.
Сега обаче технологиите достигнаха до хоризонти, даващи основание да се очаква все повече и все повече от тази индустрия.
Подобрена мобилна свързаност чрез дългоочакваната 5G технология, заедно с развиващата се концепция за Интернет на нещата (IoP) и бързите темпове на разработване на успешни примери за изкуствен интелект, могат да се окажат факторите, които, взети заедно, да изстрелят японската икономика отново към двуцифрените нива на растеж.
SBI инвестира в японски и азиатски компании, занимаващи се с блокчейн и изкуствен интелект, чрез своя така наречен AI & Blockchain фонд, създаден в началото на тази година и разполагащ с 460 млн. долара капитал.
„Искаме да изведем блокчейн отвъд финансите”, казва Китао. „Има много спекулативно търсене около криптовалутите, поради което цената им скача толкова бързо, но хората трябва да мислят как тези технологии могат да се използват в реалния живот и как могат да подобрят бизнеса”, казва той.
Йошитака Китао очаква икономическият бум в резултат на новите блокчейн технологии да се случи до няколко години.
По-рано през тази година стана ясно, че SBI планира създаването на борса за криптовалути през това лято. Освен това корпорацията инвестира във ферма за вятърна енергия, за да започне да копае/добива Биткойн Кеш, който, според Йошитака, има по-голямо приложения спрямо орогиналния си пърообраз – биткойна.
„Биткойнът е твърде скъп и хората го държат, само защото се надяват, че цената му ще се повиши”, казва Йошитака.
Аарън МакДоналд, изпълнителен директор на децентрализирания онлайн магазин за приложения Centrality (който набра 80 млн. долара чрез първично предлагане на дигитални активи (ICO) по-рано през тази година), очаква Япония и източната част на Азия да бъдат в основата на процеса по глобално възприемане на биткойна, криптовалутите и блокчейн технологията.
Базираното в Нова Зеландия ICO на Centrality бе подкрепено главно от японски инвеститори. В Страната на изгряващото слънце има активна регулация на криптопазара, като 1/3 от пълнолетните граждани използват онлайн портфейл за виртуални валути, което иде да каже, че японското общество е доста напред по отношение на възприемането на блокчейн технологията.
„Фокусирани сме върху региона, защото хората в Япония са доста напред спрямо останалия свят, когато става дума за блокчейн и криптовалути”, казва МакДоналд, който се съгласи с думите на Йошитака Китао, че до няколко години Япония ще се радва на нов икномически бум, подхранен от блокчейн технологията.
Тезука Митсуру, изпълнителен директор на консултантската компания за инвестиции в блокчейн проекти CTIA, която е един от големите вложители в Centrality, коментира, че ако блокчейнът се интегрира в японския пазар, то ще бъде „чудесен инструмент и превенция срещу пазарни спадове”.
На фона на всичко това, същестсуват страхове, че стриктната регулация над криптопазара в Япония може да задуши бленувания икономически бум. В последно време имаше редица кражби на средства от онлайн борси за виртуални валути, което принуди правителството да затвори някои пазари в страната.
Освен това, глобална регулация на виртуалните валути също може да спъне евентуални бъдеще проекти.
Едни от основните критики към пазара на криптовалути е предполагаемото им използване за избягване на данъци, измами, спекулации, финансиране на тероризъм и пране на пари.