България е вторият най-голям притежател на биткойн в света?
България притежава по-малко биткойни единствено от мистериозния създател на криптовалутата Сатоши Накамото.
Това твърди електронното издание usethebitcoin.com, цитирайки популярната информация от миналата година, в която се твърдеше, че страната ни е конфискувала над 200 хил. биткойна от престъпна група.
Въпреки че тази информация продължава да циркулира в западните медии, в края на 2017 г. ГДБОП и специализираната прокуратура у нас категорично отрекоха да са конфискували каквито и да е било биткойни.
Отречената информация за конфискувани биткойни бе разпространена чрез сайта на Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа (SELEC), на който България е член.
Така или иначе, представяме топ 10 на най-големите притежатели на биткойн в света. Поне според изданието usethebitcoin.com.
1. Сатоши Накамото
Мистериозният създател на биткойн, който до ден-днешен остава анонимен, си остава най-големият собственик на биткойни. Накамото има около 1.1 млн. броя от най-ценната криптовалута, добити чрез копаене още в зародиша на проекта.
Биткойните имат цена, възлизаща на около 6 млрд. долара по настоящи обменни курсове. Накамото не оперира с биткойните си, нито ги превръща във фиатни пари, нито се разплаща с тях. Ако някога тези биткойни бъдат продадени наведнъж, цената на виртуалната валута може да се срине за секунди.
2. България
Според изданието, страната ни притежава вторият на-голям брой биткойни в света, като се цитира горепосочената отречена информация. Според публикацията в сайта на SELEC, България е конфискувала през май миналата година 213 519 биткойна, което по днешни цени възлиза на 1.4 млрд. долара.
В края на миналата година, когато биткойнът достигна най-високата си цена в историята си, сумата възлизаше на около 4 млрд. щатски долара. Българското правителство отказва коментар за статуса на тези криптовалути, пише изданието, без да посочва, че информацията е била отречена в края на миналата година.
3. BitFinex
Онлайн борсата за криптовалути BitFinex притежава един от най-големите биткойн портфейли, в който има цели 163 133.38 биткойна на стойност приблизително 1 млрд. долара.
Смята се, че виртуалните валути се съхраняват на офлайн сървър с цел защита от кибератаки и прочее.
4. ФБР
Федералното бюро за разследвания на САЩ, или просто ФБР, също разполага с огромно количество биткойн. През септември 2013 г. те разбиха така нареченият Път на коприната – известен dark web пазар за наркотици, като в процеса конфискуваха 144 хил. биткойна от създателя на порочната мрежа Рос Улбрайт.
Така в даден етап бюрото за разследвания е притежавало огормно състояние под формата на криптовалути, поради което попада в тази класация.
Голяма част от конфискуваните биткойни са били продадени на бившия инвестиционен банкер и настоящем изпълнителен директор на Bitcoin Investment Trust Бари Силбърт.
5. Близнаците Уинкълвос
Тайлър и Камерън Уинкълвос са едни от първите биткойн милиардери. Братята придобиха популярност, след като заведоха съдебно дело срещу основателя и изпълнителен директор на Facebook Марк Закърбърг.
Двамата твърдяха, че той е откраднал идеята за социалната мрежа от тях, тъй като те са били наети от него да разработят сайта ConnectU, който по-късно прераства във Facebook.
Близнаците Уинкълвос използват 11 млн. долара от общо 65 млн. долара, които получават като компенсация от Закърбърг в резултат на съдебното дело, за да инвестират в биткойн през 2013 г. По това време виртуалната валута се търгува на цена от 120 долара. Инвестицията нарасва с над 20 000% от тогава до сега.
Братята вече притежават около 1% от общото количество биткойн в обращение, като общите им биткойни възлизат на около 400 млн. долара. Двамата са създатели на Windex, финансирали са няколко биткойн бизнеса, като освен това вложиха 1.5 млн. долара в BitInstant.
6. Гавин Андерсън
Ако бащата на биткойн е Сатоши Накамото, то Гавин Андерсън се сочи за човека, който е превърнал виртуалната валута в това, което е днес.
Той е един от хората, за които се предполагаше, че се крият зад псевдонима Сатоши Накамото – нещо, което Андерсън отрича. Въпреки това споделя, че е имал близки взаимоотношения с анонимен криптограф в продължение на години.
Истинският Сатоши Накамото избира Андерсън за негов наследник в края на 2010 г. Така Гавин става главен разработчик на системата с отворен код, която определя как функционира биткойна и дали ще оцелее.
В миналото той получава заплащане в размер на 200 хил. биткойна от Bitcoin Foundation в замяна на приноса си. Понастоящем Андерсън вече е продал част от активите си.
7. Роджър Вер
Роджър Вер, познат с прозвището Bitcoin Jesus (биткойн бог), е един от първите биткойн милиардери, като се смята, че притежава около 100 хил. броя от виртуалната валута.
Известният либертарианец напуска колежа, за да се съсредоточи върху биткойн проектите си. За разлика от останалите билионери, Вер не мечтае за коли и яхти, а за основането на своя собствена либертарианска държава, където всички граждаи да са собственици на собствения си живот и могат да правят каквото пожелаят с личните си вещи, имоти и прочее.
През 2014 г. Вер се отказа от американското си гражданство, местейки се за постоянно на малък остров в Карибско море.
8. Бари Силбърт
Силбърт е рисков капиталист и основател на Digital Currency Group. Той инвестира в биткойн още от появата на криптовалутата. Силбърт успява да закупи 48 хил. биткойна на търг, организиран от Маршалската служба на САЩ през 2014 г., която конфискува виртуалните валути от Рос Улбрайт.
По това време цената на биткойна възлиза на 350 долара, което означава, че стойността на дигиталната инвестиция на Силбърт се е умножила през годините от 16.8 млн. долара до близо 300 млн. долара.
9. Чарли Шрем
Чарли Шрем е един от най-спорните биткойн милионери. Той е инвестирал големи средства в първите години на биткойн инстерията. Шрем е активен член на Bitcoin Foundation, като основава BitInstant, когато е едва на 22-годишна възраст. В края на 2014 г. милионерът бива признат за виновен по обвинения в пране на пари, получавайки 2-годишна присъда.
След като присъдата му изтича, Шрем основава стартъп на име Intellisys Capital - компания, продаваща инвестиционни портфолиа в блокчейн фирми.
Шрем не е казвал публично колко биткойна притежава, но има данни, че е придобил няколко хиляди от тях, когато цената им е била стотици долари. Към днешна дата тази инвестиция му носи състояние от милиони долари.
10. Тони Галипи
Смята се, че известният бизнесмен Тони Галипи е един от най-големите притежатели на биткойни в света. Той стой зад проекти, като BitPay, една от най-популярните системи за разплащания с криптовалутата в света. Компанията е основана през 2011 г., като администрира плащания за над 1 млн. долара всеки ден.
Bitpay има договори с компании, като including Microsoft, Dell, TigerDirect и Newegg.
Заключение
Изчислено е, че в топ 1000 биткойн сметките се съхраняват около 35% от общия брой биткойни в обращение.
Има и хиляди индивидуални инвеститори, държащи големи дялове от виртуалната валута, които обаче засега предпочитат да останат анонимни.