Сривът при турската лира дърпа еврото надолу
Азиатските акции поевтиняват, а еврото падна до едногодишен минимум, след като възобновяването на разпродажбите при турската лира засилиха търсенето на валутите убежища, в това число щатския долар, швейцарския франк и йената.
Предпазливостта на пазарите понижи Азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с 1.3% до петседмично дъно. Японският Nikkei изгуби 1.6%, като всички борси в региона записаха понижения.
Фючърсите на S&P 500 губят 0.4%, докато лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи допълнително до 2.85%.
Китайският индекс на сините чипове изгуби 1.4%, докато хонконгският Hangseng се понижи с 1.6%, след като местният долар поевтиня до долната граница на дневния му лимит.
По-интересните неща днес се случват на валутните пазари. Еврото поевтинява, на фона на поредния спад при турската лира до рекордно ниското ниво от около 7.2400.
Лирата получи лека подкрепа, след като турският финансов министър Берат Албайрак заяви, че страната е изготвила план за облекчаване на опасенията на инвеститорите, а банковият регулатор съобщи, че е ограничил суаповите сделки.
Въпреки това, доларът поскъпва с близо 10% за деня, до 7.0000 лири. По също време преди месец един долар се разменяше срещу 4.8450 лири.
Валутата се срина на фона на опасенията относно нарастващия контрол на президента Реджеп Ердоган над икономиката на страната и влошаващите се отношения със САЩ.
“Сривът при лирата, който започна през май, със сигурност ще тласне турската икономика към рецесия, а може да предизвика и банкова криза,” казва Андрю Кенингхам, старши икономист в Capital Economics.
Кенингхам отбелязва, че БВП на Турция, който е в размер на 900 млрд. долара, съставлява едва 1% от световната икономика и е малко по-малък от този на Нидерландия.
Стойността на турския капиталов пазар е под 2% от тази на британския пазар.
“Въпреки това, проблемите на Турция, ще окажат влияние на еврото и не са добра новина и за активите на развиващи се пазари.”
Еврото падна до едногодишно дъно спрямо швейцарския франк от около 1.1300 франка и се понижи до 10-седмичен минимум от 125.45 спрямо йената.
Спрямо долара, еврото докосна най-ниското си ниво от юли 2017 г. при 1.13700. За последно еврото се разменяше срещу 1.1380 долара и все още е далече от върха от миналата седмица от 1.1628.
Доларът поевтиня спрямо считаната за валута убежище японска йена, отстъпвайки до 110.21. Доларовият индекс обаче отчита лек ръст до 96.431 пункта.
При суровините, златото поевтинява като за последно се търгуваше на цена от 1 208.21 долара за тройунция.
Цените на петрола се движат разнопосочно, като брентът поевтинява с 14 цента, до 72.67 долара за барел, а щатският лек суров петрол поскъпва с 2 цента, до 67.65 долара.