ЕК ще глобява социалните мрежи за терористични послания
Европейската комисия може да наложи глоби на големите интернет компании, като Facebook, Twitter и YouTube, ако не идентифицират и не премахнат терористичната пропаганда и екстремистките послания от своите платформи, пише Financial Times.
Според изданието, търпението на Брюксел се изчерпва и ЕС вече няма да разчита на доброволното съдействие от страна на корпорациите за премахване на постовете и видеоматериалите, призоваващи към насилие.
Изданието цитира еврокомисаря по сигурността Джулиан Кинг, според когото технологичните компании не правят достатъчно за премахването на терористичното съдържание, поради което се налага Общността да предприеме действия в защита на своите граждани.
"Не можем да си позволим отпускане или примирение с този мрачен и деструктивен феномен", заявява пред FT Джулиан Кинг.
Засега няма яснота около подробните детайли на новите регулации, които се подготвят в Брюксел, но според анонимен източник, близък до законодателното тяло, по всяка вероятност ще бъде наложен максимален срок от един час, в който интернет платформите ще трябва да изтриват съдържание, маркирано като терористично от службите за сигурност в дадена държава.
Това би бил и първият случай, в който Европейската комисия директно ще задължи интернет компаниите да премахват насилнически послания, снимки и клипове.
До този момент ЕС разчиташе на доброволния принцип в диалога с технологичните гиганти, тъй като самите те поддържат тезата, че не носят отговорност за съдържанието, което се качва в мрежата от техните потребители.
Джулиан Кинг уточнява, че новото законодателство ще влезе в сила, едва след като бъде одобрено от Европейския парламент и държавите членки на ЕС. Ако поправките бъдат приети, те ще станат задължителни за всички сайтове и социални мрежи, които оперират в границите на Общността, независимо от техния размер.
"Именно разликата в размера и влиянието на интернет медиите е причинита за това те да имат нереципрочни възможности за борба с терористичната пропаганда. Политиките им в тази област не винаги са достатъчно прозрачни. Това води до безнаказано разпространяване на посланията на насилието, които, след като бъдат изтрити от една платформа, се появяват отново и отново на други места", обяснява Кинг.
Атаката на Брюксел срещу терористичната пропаганда идва на фона на поредицата от екстремистки атаки през последните две години в държави, като Франция, Англия и Германия.
От своя страна, интернет компаниите не са съгласни с тезата, че липсва прогрес в борбата с разпространението на тероризма в мрежата. Според Google, над 90% от терористичните видеоматериали в YouTube са били идентифицирани автоматично, а половината от тях не успяват да достигнат повече от 10 гледания.
От Facebook пък споделят, че само за първите три месеца на тази година от социалната мрежа са премахнати близо два милиона коментара, свързани с ISIS и Ал Кайда.
Европейската комисия обаче е твърдо решена да засили натиска, особено с оглед на това, че някои от държавите членки вече започнаха да предприемат едностранни мерки в тази посока.
В Германия, например, бе приет специален закон срещу "езика на омразата", който задължава интернет компаниите, опериращи в страната, да премахват агресивни коментари, фалшиви новини и расистки послания в рамките на 24 часа. Санкциите при нарушение могат да достигнат до 50 милиона евро.