През 2018 г. Япония изпревари Китай и зае първото място по сливания и придобивания в Азиатския регион. Японските компании притежават близо 900 млрд. долара в кеш, което означава, че през 2019 г. активността им в корпоративните сделки вероятно ще се запази, пише Bloomberg.

Миналата година японските компании реализираха над 1000 сливания и придобивания зад граница на обща стойност 191 млрд. долара. Най-голямото бе покупката на Shire от Takeda Pharmaceutical за 59 млрд. долара.

Последният път, в който Япония изпревари Китай като най-активния "купувач" на корпоративния пазар, беше през 2012 г.

За повечето японски фирми експанзията зад граница е естествен път за развитие, тъй като у дома те са изправени пред стагнираща икономика и застаряващо население. От друга страна, китайско-американският търговски конфликт понижи цените на акциите на капиталовите пазари в региона, а статутът на японската йена като валута-убежище повиши покупателната й способност.

Водещите японски корпорации, като SoftBank и Toshiba, държат огромни запаси от кеш, което ще им позволи през 2019 г. да потърсят още изгодни сделки на пазара и да бъдат сред най-активните купувачи, пише изданието.

Според ръководителя на отдела по сливания и придобивания в японския клон на JPMorgan Chase Коичиро Дои, японските компании ще регистрират най-добрата си година по отношение на корпоративните сделки. По думите му най-атрактивната дестинация за тях си остават Съединените щати.

Дои прогнозира, че динамиката на сливанията и придобиванията ще бъде най-силна в индустриалния, потребителския и технологичния сектор, но общата сума на трансакциите едва ли ще надхвърли миналогодишната, тъй като сделки, като тази между Shire и Takeda, се случват сравнително рядко.

Японските компании имат богата история в придобиванията, но финансовите им успехи не са кой знае колко впечатляващи. През 80-те години на миналия век, на фона на всеобщия ръст на борсовите индекси, фирмите от Сраната на изгряващото слънце купуваха всичко - от емблематичната сграда на Рокфелер в Манхатън до картините на ван Гог.

Sony и Panasonic дори се сдобиха със собствени филмови студиа в Холивуд. Впоследствие обаче всички тези придобивки бяха разпродадени на безценица след спукването на борсовия балон, припомня Bloomberg.

Сделките по света минаха 1 трилион долара за рекордно кратък срокОбщата сума по корпоративните сделки из света премина границата от 1 трилион долара за рекордно кратък срок


В началото на настоящия XXI век се наблюдаваше следващата голяма вълна от приобивания от страна на японските корпорации. Телекомът NTT DoCoMo Inc., технологичният гигант Toshiba и финансовият конгломерат Nomura Holdings Inc. осъществиха серия от мащабни покупки. Те обаче доведоха до огромни загуби и отписвания за милиарди долари в счетоводните баланси.

Сега вече са налице сигнали, че японските корпоративни мениджъри са се поучили от грешките в миналото и не са склонни да харчат средства за безрасъдни авантюри. Миналата година придобиващите компании са плащали премия от средно 23% над пазарната цена - това е най-ниската стойност от 2013 г. насам.

От друга страна, миноритарните акционери открито демонстрират недоволството си, когато компаниите събират парични средства в банковите си сметки, без да ги инвестират в нови начинания.

Повечето японски фирми не са склонни да плащат солидни дивиденти, предпочитайки да влагат спестените суми в разширяване на бизнеса си. Това е още един фактор, който може да допринесе за активизирането на M&A сектора в региона.

Данните на Bloomberg показват, че публичните компании, чиито акции се търгуват на фондовата борса в Токио, към момента държат 892 млрд. долара в кеш. За сравнение, само преди три години тази сума е била на стойност едва 690 млрд. долара, което означава, че ръстът и за периода е с близо 30 на сто.

В същото време на корпоративния пазар не липсват и продавачи. Американският индустриален гигант General Electric продължава да изкарва за продан част от своите активи, като част от мащабното си преструктурирани, а китайските компании от ранга на HNA Group Co. и Anbang Insurance Group панически разпродават собствеността си под натиска на правителството за ограничаване на изходящите капиталови потоци от страната.

Сред ключовите фактори за японската M&A активност са и падащите цени на акциите. Опасенията от забавяне на глобалния икономически растеж и ескалацията на търговския конфликт между Вашингтон и Пекин доведоха до спад на борсовите индекси от Азия Европа до Латинска Америка и Уолстрийт.

Американските индекси отчетоха най-слабото си представяне от финансовата криза насам, което е добра новина за компаниите, които се оглеждат за нови придобивания, смятат експертите, цитирани от Bloomberg.