Акциите в Азия поевтиняват след поражението на Тереза Мей
Азиатските акции си поеха глътка въздух днес, след като скочиха в предходния ден вследствие на надеждите за нови стимули за икономиката в Китай.
Днес инвеститорите преоценяват опциите около брекзит, след като британският парламент отхвърли сделката на премиера Тереза Мей за излизане на Великобритания от ЕС.
Смазващата загуба на Мей вчера предизвика политически катаклизми, които могат да доведат до хаотично излизане на страната от ЕС на 29 март и дори до обръщане на решението от 2016 г. за напускането на съюза.
Кратскосрочният фокус на инвеститорите в момента е върху вота на недовере към правителството на Мей, насрочен за по-късно днес.
Паундът за последно се разменяше срещу 1.2841 долара, поевтинявайки с 0.1%. Паундът скочи с повече от цент от дъната за деня спрямо долара, след като загубата на Мей бе приета като необходимост Великобритания да потърси различни опции.
Поражението на Мей постави под натиск фокусираните върху Великобритания борсово търгувано фондове. Търгуваният в Токио FTSE 100 ETF губи около 1% днес.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита леко понижение, след като скочи във вторник, след появилите се индикации за допълнителни мерки от страна на китайското правителство за стабилизиране на икономиката.
Австралийският основен индекс нарасна с 0.2%, докато японският Nikkei изгуби 0.7%.
Китайският индекс на сините чипове CSI300 отчита спад от 0.1% днес. Въпреки малката загуба, индексът успя да задържи по-голяма част от спечеленото в предходната сесия, когато нарасна с близо 2%.
Китайската централна банка вчера извърши най-голямата нетна кешова инжекция в историята си посредством обратни репо сделки на стойност 51.6 млрд. долара. Това бе поредният признак за засилващите се опасения около рисковете за забавящата се икономика.
Във вчерашната сесия на Уолстрийт S&P 500 нарасна с 1.1%, след като акциите на технологичните компании и интернет компаниите поскъпнаха вследствие на плановете на Netflix Inc да вдигне таксите за абонатите си в САЩ.
Индексът на комуникационните услуги в S&P 500, който включва Netflix и Alphabet Inc, скочи с 1.7%, докато технологичният сектор добави 1.5%.
Индикациите за стимули в Китай и изказване на ръководител във Федералния резерв на САЩ също подпомогнаха щатския пазар.
Естър Джордж, президент на подразделението на Фед в Казас сити, заяви, че трябва да се подходи с търпение и предпазливост към вдигането на лихвите, за да се избегне „задушаване“ на икономиката.
Пазарните нагласи не бяха подпомогнати и от изказване на търговския представител на САЩ Робърт Лайтизър, който каза, че не е видял никакъв прогрес по структурните въпроси по време на преговорите с Китай през миналата седмица.
След изказването на Лайтизър доларът поевтинява с 0.2%, до 108.50 спрямо йената.
На валутните пазари еврото изгуби 0.1%, до 1.1405 долара, продължавайки поевтинявато си спрямо щатската валута в пета поредна сесия.
Еврото губи близо 1.5% от 12-седмичния връх, достигнат на 10 януари.
Щатските държавни облигации се стабилизираха след хаотичата сесия вчера. Лихвата по 10-годишните книжа за последно бе на ниво от 2.711%, отчитайки леко понижение от нивото си на затваряне от 2.718% от вчера.
При суровините цените на петрола се повишиха с около 3% вчера, подкрепени от обещанието на Китай за допълнителни стимули. Опасенията около забавящото се търсене в Китай са един от ключовите фактори за поевтиняването на петрола напоследък.
Фючърсите на петрола от сорта брент за последно губеха 7 цента, или 0.1%, до 60.57 долара за барел.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 12 цента, или 0.2%, до 51.99 долара за барел.
Спот цената на златото се понижава с 0.1%, до 1 288.40 долара за трйунция, задържайки се недалеч от седеммесечния си връх от 1 298.60 долара, достигнат на 4 януари.