Какви услуги ще ни предложат банките на бъдещето?
Банковият бизнес се промени драстично през последните години, а потребителите вече очакват много повече от своите обслужващи трезори.
Физическите банкови клонове - такива, каквито ги познавахме доскоро, са на път да изчезнат, а финансовите дела и на домакинствата, и на корпорациите се преместват изцяло във виртуалното пространство, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.
Големите технологични компании все по-агресивно "завземат" територии, които доскоро бяха запазени за конвенционалните финансови институции. Конкуренцията вече не е просто за пазарен дял, а за контрол върху потребителските данни и силата, която те предоставят.
Освен в безпилотните автомобили, виртуалните домашни асистенти и другите "умни" устройства, които ползваме всеки ден, изкуственият интелект е на път да промени и банковата индустрия.
Потребителите вече свикнаха с удобството да използват AI в много от ежедневните си задачи, а много скоро ще изискват същите неща и във финансовите си взаимоотношения.
Милиони хора по света се възползват от удобството да пазят своите архиви от снимки, документи и спомени в "облаците" на Facebook, Google и Instagram. Но много от тях си задават въпроса "Какво ще стане, ако по някаква причина тези данни бъдат загубени?".
Банките могат успешно да предложат услугата за съхранение на данни, опирайки се на своята репутация, високо ниво на киберзащита и юридическа експертиза.
Само след 10 години физическите банкноти и монети може да се превърнат в екзотика, а дигиталните пари да заемат мястото им като основна форма на разплащане.
Още за начина, по който ще изглеждат банките на бъдещето, можете да прочетете в материала на Kredit.bg