Защо поколението Z трудно балансира работа и личен живот?
Работещите на свободна практика и дистанционно са все повече сред младото поколение, а проблемът за баланса между кариера и личен живот остава актуален.
Изследователи решиха да разберат защо е налице този парадокс и да си обяснят защо поколението Z и милениалите прекарват по-малко часове в офиса, но продължават да се чувстват нещастни.
Анализ на Commercial Café показа, че причината за неудовлетворението на младото поколение е в отношението му към работата. Ако бейби-бумърите са склонни да мислят, че производителността зависи от количеството на отработените часове в офиса, то при поколението Z и предшествениците му мнението е друго.
По-важен е фактическият резултат, а не посветеното време. Именно поради това милениалите основно избират работни места с гъвкав график и средно работят по-малко, отколкото останалите.
Съгласно изследването, младежите по-често залагат на приоритети в полза на личния живот. По-възрастното поколение е склонно да се придържа към надеждна работа. Това е свързано с жестоката конкуренция за работни места, която е била налице в началото на кариерата им.
Анкета, проведена от YouGov сред 1000 души на възраст от 17 до 23 години, показва, че за младите хора балансът между кариера и личен живот е много по-важен фактор при избора на работа, отколкото самото заплащане.
Милениалите са станали по-взискателни към работодателите, сравнено със своите родителите – те обръщат повече внимание на работния климат в компанията и удобното разположение на офиса. 26% от респондентите искат шефът им да им осигури отпуск за гледане на дете, а 53% са съгласни на по-ниска заплата в замяна на повече свободно време.
Напразно ли наричат милениалите и представителите на поколението Z „изгорелите поколения“?
Грижата за дома и безкрайната електронна поща отнемат на младите времето за ежедневни задачи, като гладене и пазаруване. Благодарение на технологиите, позволяващи 24/7 да оставаме онлайн активни, контролът на баланса между работа и личен живот е изключително труден.
Това влияе на психиката на младите и често води до натрупването на умора и отключването на депресии.