9 шантави начина, чрез които милениалите спестяват пари
Активните хора в наши дни имат особено отношение към парите. От една страна доста хора по света са видели как спестяванията на техните родители са се изпарили в резултат на икономическите събития в миналото.
От друга страна настоящето предлага множество инвестиционни алтернативи, а от трета – доста млади хора не харесват идеята да работят всеки ден под график.
За каквато и мотивация да говорим, малка група американски милениали се опитва да спести пари по на пръв поглед доста несериозни начини с цел постигане на голямата цел – ранно пенсиониране и финансова независимост или FIRE (financial independence, retire early).
Вдъхновени от финансовата библия Your Money or Your Life на Вики Робин и Джо Домингез, тези младежи цепят стотинката на две още от сега и не чакат старините, за да се сетят да спестяват.
Някои от наблюдаваните младежи нямат нищо против драстично да снижат стандарта на живот като семейство с четирима членове, което живее с едва 20 хил. долара годишно (средният годишен доход на щатските домакинства е малко над 60 хил. долара, бел.ред.), докато други са успели да спестят достатъчно, така че да живеят като милионери.
Независимо кой подход разглеждаме, хората по света не са много добри в спестяването на пари. Така например 1 на всеки 3-ма американци има спестявания, възлизащи на сума под 5 хил. долара.
Финансовото издание Forbes, вдъхновено от движението FIRE, се допитва до някои от най-популярните блогъри с въпроса „какви са най-шантавите начини, чрез които пестите за постигането на финансова независимост и ранно пенсиониране (FIRE)?”
Ето и отговорите:
Таня Хестер
1. Държим отоплението през зимата на 13 градуса
Поддържаме температурата в нашата къща на 13 градуса по време на зимата. Първата сметка, която аз и съпругът ми платихме, след като се преместихме в новата си къща, бе в порядъка на 400 долара. Тогава поддържахме температура в къщата от около 17 градуса и решихме да видим колко по-ниска може да я направим. Отговорът се оказа 13 градуса. При по-ниска температура от това, започвахме да се разболяваме, което е ... нездравословно.
2. Събираме купони, харчим едва 100 долара на месец за хранителни стоки
Това бе за кратко, тъй като отнема много време и често не си струва, но в даден етап бяхме на фаза купони. Вървях из стария ни квартал в Лос Анджелис и събирах купони, след което обикалях из множество магазини всяка седмица в търсене на най-добрите оферти. По време на този период харчех за храна под 100 долара на месец за двама души и то в скъпия регион на Южна Калифорния. Но така се хранехме главно с незравословни храни, които се покриваха от купоните, и в крайна сметка решихме, че здравето ни е по-важно.
Таня Хестер се пенсионира на 38 години, след кариера като политически консултант, заедно със съпруга си Марк Бъндж, който е на 41-годишна възраст. Тя поддържа блог Our Next Life, като освен това е и автор на книга, посветена на заветното ранно пенсиониране.
Сам Догън
3. Живеех в студио заедно с приятел
През първата и втората година като анализатор в инвестиционна банка в Манахатън живеех с приятел от гимназията в студио. Така спестявах по 1000 долара на месец от наеми. Студиото се намираше над шумното метро, което ни държеше будни по цели нощи. В същото време колегите ми живееха в истински апартаменти или имаха жилиша, закупени от тодителите им.
4. Работех по 14 часа на ден, за да получа безплатна вечеря и закуска
През първите 2 години в Ню Йорк работех по 14 часа на ден, за да получа безплатна вечеря и да мога да занеса у дома безплатни плодове и зърнени храни за закуска. Ставах в 5:30 часа сутринта и стоях до 7:30 вечерта, тъй като тогава безплатната кафетерия отваряше.
Сам Догън основава FinancialSamurai.com през 2009 година. През 2012 година той се пенсионира след 13 години работа в света на финансите. Сега прекарва времето си в грижи за сина си, пишейки за лични финанси и играейки тенис в Сан Франциско.
“J”
5. Заложих на фалшив годежен пръстен
Годежният пръстен, който избрах е фалшив (камъкът е създаден в лаборатория) и никой не знае.
Струваше ми 300 долара, като до ден днешен получавам комплименти за „моя диамант”.
6. Носех сватбената си рокля в самолета, вместо да я чекирам с багажа
Побрах всичко, което ми трябваше за сватбения ми уикенд, включително обувките, аксесоарите и допълнителни дрехи, но без да опаковам сватбената рокля, тъй като не исках да плащам допълнително за багаж. Така облякох роклята и се качих на борда на самолета, облечена в нея. Това бе всичко, което ми трябваше.
J е блогър, стоящ зад изданията Millennial Boss и Fire Drill podcast.
Дрю
7. Живях в стая с площ 5 кв. метра
Това ми позволи да се отърва от най-големият ми разход и да живея безплатно. Всъщност, даже ми плащаха, за да живея там. Така живях в стая с площ 5 кв. метра,просто реших да се настаня в най-малката стая на имота, който отдавах под наем.
8. Карах 20-годишна кола
Повечето от приятелите ми си купиха нови коли, след като си намериха работа. Колите обаче пречат на спестяването, като освен това изискват подръжка. Един приятел си взе кола за 30 хил. долара, която в крайна сметка с всички разходи, му излезе 240 хил. долара.
Реших да карам старата си 20-годишна кола, като с нея навъртях 320 хил. километра. Това ми спести по 6 хил. долара на година. Това е чудесен начин за младите да пестят пари. Някои ще кажат, че колата ми е била ужасна и може и да са прави. Тя бе стара и радиото не работеше в последните 6 месеца, но бих казал, че имаше характер и беше надеждна.
Дрю е на дведесет и няколко годишен и живее във Вашингтон. Той обича да катери планини и да търси приключения сред природата.
Брайс и Кристи Шен
9. Отказвах да си купя къща
Покупка на къща – здравата логика сочеше „купи къща сега или никога! Но когато седнахме и сметнахме се оказа, че това е огромен разход в скъп град като Торонто, поради което решихме да следваме математиката, а не това, което всичко правят.
Обръщайки се назад, се оказва че това е било правилно решение, което ни е позволило да станем милионери на 31-годишна възраст. Можеше да се наложи всички пари, които изкарваме, да даваме за ипотека, но вместо това ние ги инвестирахме. Повечето хора не разбират колко е скъпо да притежаваш дом, като често се оказват заклещени в най-голямата си финансова грешка, водени от чувствата си.
Брайс и Кристи отказват да се притежават дом в скъпият канадски град, като вместо да затънат в дълг, те успяват да натрупат седемцифрена сума. Сега на 31-годшна възраст двамата обикалят света.