Какво да правим при ухапване от кърлеж?

Вчера от Спешното отделение на Университетска болница "Лозенец" в София съобщиха, че са извали 50 кърлежа от главата на дете. Малчуганът се разхождал с родителите си в Южния парк.
Новината бързо обиколи медиите, което провокира Столична община да съобщи, че в градските паркове и градини са извършени двукратни обработки срещу кърлежи.
Те обаче се правят при окосени тревни площи и сухо време поне едно денонощие, каквото рядко се случва напоследък. А влагата и високите температури благоприятстват развитието и размножаването на третираните организми.
За да сте спокойни за детето и себе си, най-добрият вариант е да използвате репелент.
За да не се творите с химия, можете да изберете препарат на основата на етерични масла, но трябва да знаете, че действието му е най-много два часа. Освен това е възможно да предизвика алергична реакция.
Задължително е да проверявате голите части на тялото и главата за кърлежи, когато се приберете у дома, след посещение на тревни и горски площи. Колкото по-бързо откриете впилия се паразит, токлова по-малка е вероятността той да ви е заразил с нещо.
Какво да правите обаче, когато вече е късно и кърлежът си е намерил закуска?
Най-добрият вариант е паразитът да бъде отстранен от медицинско лице. Трябва да знаете обаче, че това не се смята за спешно състояние и ако се отправите към Пирогов, ще трябва да платите манипалуцията.
Ако наблизо няма болница, в никакъв случай не се опитвайте да "задушите" кърлежа с мазнина или алкохол, каквито методи прилагаха бабите ни.
За да го извадите, използвайте пинсети и не го докосвайте с голи ръце. Леко завъртете по посока на часовниковата стрелка, като увеличавате силата на теглене.
Ако "хванете" паразита един-два часа след забиването му, тази процедура би трябвало да е лесна. След това дезинфекцирайте мястото.
Защо японските деца са най-здравите в света?Вижте седем принципа, които можете да заимствате от тях
Какви болести пренасят кърлежите?
Инфекциозните заболявания, които пренасят кърлежите, съвсем не са безобидни. Най-често срещаните са Лаймска болест и Марсилска треска, които в ранните си стадии са напълно лечими.
Затова е изключително важно да посетите лекар, дори и да сте извадили кърлежа сами. По негова преценка може да ви се постави ваксина против тетанус или пък да се назначи кръвно изследване за Лаймска болест.