XXI век се характеризира с невероятно бързото развитие на технологии, които светкавично трансформират начина, по които живеем, работим и се забавляваме.

Една от най-новите иновации, която пълни новинарските заглавия, са автономните технологии, които могат да изпълняват задачи без човешка намеса.

CNBC представя пет реални примера, които демонстрират как автономните технологии променят света, в който живеем.

Доставки

снимка: www.starship.xyz

Компании, като Starship Technologies, които специализират в автономни доставки, намират все по-голямо поле на действие.

Компанията разкри през април тази година, че е осъществила 50 хил. търговски доставки чрез своята технология.

Роботизираните машини на Starship Technologies могат да правят доставки в радиус на 6.5 километра, пренасяйки пратки, хранителни стоки и други.

Земеделие

снимка: Abundant Robotics

През март 2019 г. компанията за производство на плодове T&G Global представи роботизирана машина, която събира реколта от ябълки в Нова Зеландия.

Автоматизираният робот, който може да прибира различни сортове ябълки, е разработен от Abundant Robotics - компанията, базирана в Калифорния.

Логистика

снимка: Hyundai Motor Company

През август 2018 г. Hyundai Motor Company обяви, че първото пътуване на автономен камион по магистрала в Южна Корея вече е в историята.

Камион на компанията Xcient е изминал 40 километра между градовете Уиванг и Инчеон.

Превозното средство разчита на автономна система за шофиране, която позволява ускоряване, забавяне на скоростта, насочване по определен курс и маневриране в трафика, без нужда от намеса на човек.

Все пак камионът трябва да има човек зад волана, който да поема контрола в случаите, в които системата не може да се справи.

Транспорт

снимка: Brussels Airport Company

През май 2019 г. автономен микробус реализира няколко демонстративни пътувания, без наличието на водач, на летището в Брюксел, Белгия.

Как 5G ще промени производството?Навярно ще минат години, докато 5G интернетът промени развлечението, комуникациите и транспорта. Но в производството новата технология вече прави реална разлика

През януари японската авиокомпания All Nippon Airways обяви, че навлиза във втора фаза на тестовете на автономни автобуси на Haneda Airport в Токио.

Авиация

снимка: The Centre for Process Innovation

По-рано през тази година екип от Великобритания вдигна във въздуха автономен самолет „успешно и нееднократно” за изминаването на разстояние от 120 метра в изолирана среда.

Прототипът е с дължина 15 метра, а размахът на крилата му възлиза на 10.5 метра.

Машината е проектирана да прави неспирен преход от „по-лека от въздуха към по тежка от въздуха”, което генерира тяга, която задвижва летателния апарат.