Турската лира поевтиня до двуседмичен минимум
Азиатските акции поевтиняват днес, след като силните данни за заетостта в САЩ ограничиха очакванията за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв, докато турската лира се движеше близо до двуседмични дъна вследствие на опасенията около независимостта на централната банка на страната.
Инвеститорските нагласи също така бяха повлияни от решението на щатската инвестиционна банка Morgan Stanley да ограничи експозицията си към акциите в световен мащаб.
Азиатските акции отчитат понижения днес, проследявайки индексите на Уолстрийт, които отстъпиха от рекордните си нива в края на миналата седмица.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби над 1%, като всички пазари бяха в отрицателна територия.
Японският Nikkei падна с 0.9%. Китайските индекс старитраха с понижения, като индексът на сините чипове CSI300 губи 1.7%, а хонконгският Hang Seng отстъпи с 1.5%.
Южнокорейският KOSPI отчита спад от 1.8%, а австралийският основен индекс изгуби близо 1%, падайки до петседмично дъно.
“Намаляваме експозицията си към акциите в световен мащаб до ниво, което ние считаме за underweight (по-слабо представящи се от пазара),” обяви пред Ройтерс анализаторът на Morgan Stanley Андрю Шийтс. Предишното ниво беше ‘неутрално’.
Високите оценки и натискът върху печалбите на компаниите са причина за понижението, според Шийтс, докато в същото време банката е увеличи експозицията си към държавния дълг на развиващите се пазари и и към японските държавни облигации.
Акциите в световен мащаб бяха подкрепени от очакванията, че централите банки ще държат лихвите на или близо до рекордно ниски нива, за да подкрепят икономическия растеж.
Тези очаквания пострадаха от данните за заетостта в САЩ, които показаха, че щатската икономика е създала 224 000 нови работни места през юни при очаквани 160 000.
Предвид силните данни, инвеститорите сега очакват председателят на Фед Джеръм Пауъл да не бърза много с пониженията на лихвите тази година.
Залозите за агресивно понижение на лихвите вече бяха отменени, като пазарите очакват понижение с 27 базисни пункта този месец.
Пауъл ще предостави допълнителни индикации за политиката на Фед в краткосрочен план по време на изслушването си пред Конгреса тази седмица.
Икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу потвърди, че представители на САЩ и Китай ще се срещнат идната седмица за нови преговори.
Той обаче заяви, че това дали двете страни ще постигнат съгласие вече е друг въпрос.
На валутните пазари в центъра на вниманието беше турската лита, която поевтиня до 5.8245 спрямо долара - до най-ниското си ниво от 25 юни, след като управителят на Централната банка на Турция Мурат Четинкая, чийто 4-годишен мандат изтичаше през 2020 г., беше заменен на поста от неговия заместник Мурат Уйсал.
Стана ясно, че президентът на Турция Реджеп Ердоган е уволнил Четинкая заради това, че пренебрегва многократните призиви на правителството да понижи лихвите, което породи опасения относно независимостта на централната банка.
Турската лира ограничи част от загубите си и за последно се търгуваше на ниво от 5.7575 спрямо долара.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спремо шест други основни валути, бележи лек спад до 97.239, след като в петък нарасна до 2.5-седмичен максимум от 97.443.
Еврото остава без промяна на ниво от 1.1226 долара, недалеч от 2.5-седмичното дъно от 1.1205 долара, докоснато в петък.
Австралийският долар, който е във възходящ тренд от 18 юни, падна под 70 щатски цента и за последно се търгуваше на ниво от 0.6985.
Геополитиката ще бъде на фокус тази седмица след новината от вчера, че Иран ще увеличи обогатяването на уран, нарушавайки ограниченията от ядрения договор от 2015 г.
На суровинните пазари цените на петрола нараснаха, като фючърсите на брента поскъпват с 16 цента, до 64.39 долара за барел, а тези на щатския суров петрол добавиха 22 цента, до 57.73 долара.
Спот цената на златото се понижи с 0.1%, до 1 398.33 долара за тройунция.