Банките имат проблем, който роботите могат да решат
Докато депутатите в Бразилия дебатираха с месеци противоречивата пенсионна реформа в страната, един робот, намиращ се на близо 9000 километра разстояние, записваше изказванията на всеки един от тях.
Алгоритъмът, създаден от технологичната компания Arkera Inc., следеше коментарите на бразилските политици в медиите, както и съобщенията на официалните институции, за да предвиди каква е вероятността законопроектът да бъде одобрен, пише Kredit.bg.
Седмици преди окончателното приемане на новите регулации, анализаторите на Arkera успяха да предупредят навреме хеджфондовете и техните клиенти. Те, от своя страна, реализираха мащабни покупки на бразилския реал близо до 8-месечното му дъно в края на май. Оттогава насам валутата поскъпна с над 8 на сто.
Осигуряването на подобни предимства е нещото, което според новото поколение пазарни анализатори може да преобърне изцяло представите на инвеститорите.
За клиентите на Arkera от Уолстрийт и лондонското Сити това означава покупката на роботи, които да обработват огромния обем от информация, идващ от развиващите се пазари.
За много от инвестиционните компании, които са принудени да съкращават разходите си, за да останат конкурентоспособни, възможността да автоматизират голяма част от изследователските си отдели е добре дошла. Само във Великобритания през последната година банките са понижили разходите си за проучвания и анализи с цели 30%. 12-те най-големи трезори на Острова са съкратили броя на хората, които се занимават с валутни анализи, със 7% от 2015 г. насам. Това означава, че за тях е все по-трудно да следят какво се случва на развиващите се пазари, тъй като поддържането на екипи "на терен" там е още по-скъпо.
А именно там са единствените места, където в днешно време може да се генерира някаква доходност.
В Европа начинът, по който инвеститорите ползват услугите на професионалните анализатори, се промени драстично след приемането на директивата за пазарите на финансови инструменти MiFID II.
Тя прекрати широко използваната доскоро практика цената на анализите да се включва в комисионите за търговия, начислявани от големите инвестиционни банки, като Goldman Sachs Group и Morgan Stanley.
Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg