Медиите са неговият живот. Той е на 88 г. и притежава $7 млрд.
88-годишният Рупърт Мърдок е един от най-влиятелните хора в медийния бизнес по света.
Той започва с един регионален вестник в Австралия, който наследява от баща си, но днес вече разполага с империя, простираща се на три континента.
Медийната му империя днес включва издателя на The Wall Street Journal - Dow Jones & Company, 21 st Century Fox и телевизия Sky. Състоянието му, според Bloomberg, днес се оценява на 7.35 млрд. долара.
21 st Century Fox беше продадена през настоящата година на Disney за сумата от 71 ммлрд. долара, пише Business Insider. Фалимията Мърдок също така никога не е била по-богата от сега, тъй като притежава общо 20.9 млрд. долара, според Forbes.
Ето как започна историята на Рупърт Мърдок и как той се превърна в близък до доста от най-влиятелните политици в последните години.
Кейт Рупърт Мърдок е роден на 11 март 1931 г. в Мелбърн, Австралия. Баща му, който носи същото име - Кейт Мърдок, бил военен коренспондент, а през годините управлявал и редица местни вестници.
При смъртта си през 1952 г. младият Мърдок наследява Adelaide News, което се оказва началото на неговата медийна империя.
Преди да навлезе в медийния бизнес, Мърдок завършва висшото си образование в Оксфорд. На 22-годишна възраст той се завръща в Австралия и поема управлението на Adelaide News. Една от основните теми в медията му са ежедневните скандали в страната, което се отразява добре на ръста на бизнеса.
В следващите години той купува редица издания, като в пика си контролира около 2/3 от австралийския медиен пазар.
През 1964 г. той основава своя първи национален вестник: The Australian. Четири години по-късно той се разраства и към Великобритания, като купува The News of the World. През 69-а Мърдок придобива и The Sun.
Според публикация в The Times Мърдок използва последната си покупка, за да възхвалява Маргарет Тачър, преди тя да поема министър-председателското място. Именно правителството на Тачър помага доста за разрастването на медийната му империя.
След сделките за The Times of London или стартирането на Sky Television за Великобрания от Люксембург антимонополните органи на страната така и не реагират.
Мърдок обаче не се спира дотук, а през 1973 г. купува San Antonio Express, а три години по-късно придобива и The New York Post.
Стратегията, която Мърдок прилага във Великобритания в помощ на Маргарет Тачър, се ползва и в САЩ, където The Post помага за избирането на Роналд Рейгън за президент.
Администрацията на Рейгън по-късно си затваря очите, когато Мърдок придобива местни телевизионни станции в градове, където вече се издават негови вестници. По онова време това е забранено.
Nice visit with our new @realtordotcom CEO Ryan O'Hara in San Jose today. Great things to come. pic.twitter.com/tpNtvTXaiE
— Rupert Murdoch (@rupertmurdoch) January 6, 2015
През 1985 г. Мърдок инвестира и в студио за производство на филми, което носи името 20th Century Fox. Същата година той получава и американско гражданство, след като живее в САЩ повече от 12 г.
През 1996 г. Мърдок и Роджър Айлс стартират Fox News, чиято програма излъчва новини 24 часа в денонощието.
Според The Times Мърдок взима идеята от Тед Търнър, като собственик на CNN, и е смятам за негов основен конкурент.
През 2010 и 2011 г. гръмва най-големият скандал в кариерата на Мърдок, след като става ясно, че изданията му са хакнали и шпионирали телефоните и мейлите на стотици известни британци, сред които и политици, с цел създаването на сензационни новини.
Мърдок също така подкрепя брекзит, като по-късно той дори е забелязан да празнува резултатите от референдума за излизането на Великобритания от ЕС.
В началото на 2015 г. Мърдок обядва с Доналд Тръмп в сградата на Fox News, на която среща Тръмп информира медийния магнат, че планира да се кандидатира за президент.
Резултатът е ясен – Тръмп беше избран за президент, макар че официално Мърдок е дарил едва 200 000 долара за кампанията му.
След напускането на главния изпълнителен директор на Fox през 2016 г., Мърдок поема позицията, като медията започва още по-силно да подкрепя Тръмп. След избирането му за президент през ноември 2016 г., Independent посочва, че двамата се чували поне по веднъж седмично, за да обсъждат стратегията си.
Паралелно с това Мърдок започва срещи с Боб Айгър, който по това време е главен изпълнителен директор на Disney. Двамата обявиха през декември 2017 г. сделка за 52.4 млрд. долара, съгласно която Disney купува 21st Century Fox.
През 2018 г. Мърдок е приет в болница в тежко състояние, след травма на гърба, получена на борда на яхта на един от синовете си. Състоянието му е толкова сериозно, че той събира децата си около болничното легло.
Мърдок има двама сина и две дъщери. След подобряването на състоянието си, той прекарва 2018 г. в един от своите домове – Moraga Estate.
Имението в Калифорния притежава лозя и винарска изба и се оценява на 28.8 млн. долара. Въпреки че то беше разрушено от пожар през 2017 г., днес имотът е напълно възстановен.