Как да се справим с перфекционизма си?
Виждали ли сте някога обява за работа, в която се търси перфекционист? Компанията, която наема, със сигурност има най-добри намерения: тя иска някой, който ще работи здраво, за да постигне резултати.
Но ако наистина изисква перфекционизъм, то има лоша новина – рискува нищо да не бъде свършено.
Перфекционизмът е едно от най-несигурните неща – той може да ви стимулира да се заемете сериозно със задачата, но също така може да ви „парализира“. Често борбата с перфекционизма ни изкарва от контрол.
Как да го преодолеем?
1. Приемете резултата
Ако се борите с мисълта, че няма да изпълните поетата задача 100% перфектно, създайте списък от сценарии с по-лош край. Ще загубите ли работата си? Ще бъде ли репутацията ви разрушена? Ще се разорите ли? По-скоро не. А възпрепятства ли ви тази задача от отмятането на други важни задължения? Абсолютно!
2. Променете перспективата си
Позитивната страна на перфекционизма е идеята, че притежавате мотивация и ниво на прецизно внимание, които не са характерни за мнозина. Проблемът идва, когато се заловите за детайлите.
Тогава се проваляте, тъй като не осъзнавате какво правите. Покажете към себе си малко състрадание и разберете, че перфекционизмът не е нито мръсна дума, нито поведение за медал.
3. Посвещение/обсебване
Предприемачите, особено новозапочващите, искат силно да предложат продукти и услуги на света по възможно най-съвършения начин. Този начин на мислене и посвещение е подарък. Но не бъркайте лошото с доброто. Да си посветен не означава да си обсебен.
4. Канализирайте мъдро енергията си
Понякога да приключите нещо е много по-ценно, отколкото да свършите нещо както трябва. Какъв е смисълът да бъдете перфекционист, когато не се вижда краят на проектите ви?
5. Откажете се от контрола
Една стратегия за справяне с перфекционизма е целенасочено да се откажете от задачите, които някога са ви парализирали.