Щатските индексни фючърси и петролът подкрепиха азиатските акции
Азиатските акции записаха леки повишения днес, след като ръстът при фючърсите на индексите на Уолстрийт осигури известно облекчение след разпродажбите от предходния ден, въпреки че по-сериозните опасения относно глобалната икономика и търговия ограничиха пазарните нагласи.
Японският Nikkei нарасна с 0.15%, австралийският основен индекс се покачи с 0.13%, докато южнокорейският KOSPI добави 0.4%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.06%, след като беше повлечен надолу от китайските пазари.
Цените на петрола бележат ръст в азиатската сесия във втори пореден ден, след изнесените данни, че щатските запаси падат с повече от очакваното.
Цените на златото се понижиха, но сериозната инверсия в лихвената крива при щатските дългови книжа продължава да напомня за това, че някои инвеститори все още изпитват притеснения относно икономическия растеж.
Търговският спор между САЩ и Китай вече е във втората си година и подлага световната икономика на все по-голям натиск, което принуждава централните банки да реагират с понижение на лихвите и икономически стимули.
“Цените на облигациите скачат и в момента акциите могат да поскъпват ограничено,” казва пред Ройтерс Кийоши Ишигане, фонд мениджър в Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co в Токио.
“Все още обаче не искам да отписвам акциите. Федералният резерв на САЩ и ръководителите в други държави просто трябва да положат повече усилия, за да стимулират икономиките си, което, в крайна сметка, ще попречи на дъното да пропадне още повече.”
Фючърсите на индекс S&P500 поскъпват с 0.27%, което помогна за успокояването та инвеститорите в азиатската сесия, след като индексът падна с 0.33% вчера.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 1.02%, до 55.49 долара за барел, подкрепен от понижението в запасите на САЩ.
Спот цената на златото се понижи с 0.5%, до 1 538.00 долара за тройунция, отстъпвайки от шестгодишия си връх.
Южнокорейският основен индекс нарасна с 0.5% и е на път да запише най-големия си еднодневен ръст от седмица.
Китай днес представи мерки, насочени към повишаване на потреблението, в това число и премахването на ограничения за закупуването на автомобили.
Китайският индекс CSI300 първоначално отвори с ръст, но след това обърна посоката и губеше 0.56%, което беше индикация за опасенията относно икономическия растеж.
Акциите в Хонконг се колебаеха между положителна и отрицателна територия, след като протестите в бившата британска колония се отразиха на пазарните нагласи.
Инвеститорите също така насочват поглед към 1 септември, когато първият етап от митата върху китайски внос за 300 млрд. долара се очаква да влезе в сила. Като ответна мярка Китай обяви, че ще наложи мита върху част от щатските стоки от същия ден.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 1.4761%, докато тази по двегодишните книжа е 1.5159%. Инверсията при лихвената крива е най-голяма от май 2007 г., когато започна финансоватакриза в САЩ.
Лихвата по 30-годишните книжа беше на ниво от 1.9441% - под тази по 3-месечните облигации (1.9951%), което според някои трейдъри е още по-негативен сигнал.
Доларът остана почти без промяна на ниво от 105.67 спрямо йената, след като поевтиня с 0.3% вчера.