Доходността по облигациите флиртува с рекордно ниски нива
Доходността по облигациите в световен мащаб флиртува с рекордно ниски нива, докато акциите изпитват затруднения, тъй като опасенията от глобална рецесия и вероятността за брекзит без сделка накараха инвеститорите да потъсят по-сигурни активи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.38%, докато сингапурският основен индекс падна до осеммесечни дъна, а японският Nikkei изгуби 0.44%.
На Уолстрийт S&P 500 нарасна с 0.65% вчера, което се дължи отчасти на ръста при акциите от енергийния сектор, след като цените на петрола тръгнаха нагоре. Фючърсите на индекса обаче губят 0.4% в азиатската сесия днес.
Пазарите на облигации по света описват една по-мрачна картина, като лихвите по 30-годишните щатски държавни облигации и 10-годишните германски книжа вчера паднаха до рекордно ниски нива от 1.905% и мунис 0.716%, респективно.
Инверсията в лихвената крива в САЩ продължава да е налице, като лихвите при дълговите книжа с по-дълъг падеж са под тези при по-краткосрочните.
Дохосността на италианските 10-годишни облигации за кратко падна под 1% за първи път в историята. Напливът за закупуване на италиански дълг, който носи по-голяма доходност, в сравнение с дълга на държавите от ядрото на еврозоната, се дължи отчасти на засилващите се надежди, че скоро в Рим ще бъде сформирано ново правителство и така ще се избегнат нови избори.
В Азия лихвата по 10-годишните японски държавни облигаци падна с 1 базисен пункт, до минус 0.285%, което е малко над рекордно ниското ниво от минус 0.300%, докоснато през 2016 г.
Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква да понижат лихвите през следващия месец, а много инвеститори смятат, че Централната банка на Япония може да се присъедини към тях, ако пазарните нагласи се влошат още повече.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп вчера обяви официално допълнителни мита от 5% върху китайски внос за 300 млрд. долара и определи като дати за влизането в сила на налога 1 септември и 15 декември.
Това означава, че продукти, като умни часовници, слушалки с Bluetooth, плоски телевизори и много видове обувки, ще бъдат облагани с допълнителни мита от следващия месец, което породи опасения относно потреблението в САЩ, която остава едно от малкото светли места в световната икономика.
Пазарите на благородни метали очертаха желанието на инвеститорите за придобиване на по-сигурни активи.
Златото се оскъпи с 0.17%, до 1 541.3 долара на тройунция, близо до шестгодишния връх от 1 556.1, достигнат по-рано през седмицата. Среброто също продължи да поскъпва, като цената му нарасна с 0.85%, до 18.32 долара за тройунция, доближавайки се до върха от 2017 г.
Резкият спад при доходността на облигациите обаче кара някои инвеститори да се опасяват, че поскъпването на дълговите книжа напоследък може би е прекалено голямо.
На валутните пазари йената поскъпна с 0.2%, до 105.90 спрямо долара, докато новозеландският долар изгуби 0.4%, понижавайки се до четиригодишни дъна вследствие на слабите данни за бизнес нагласите в страната.
Еврото се търгува без промяна спрямо долара на ниво от 1.1084.
Валутният индекс на развиващите се пазари на MSCI е на най-ниското си ниво от средата на ноември, след като се понижи с 0.9% от началото на седмицата и е на път да запише най-големия си седмичен спад от повече от седем години, вследствие на опасенията относно забавянето на темпа на растеж на световната икономика, пише Ройтерс.
Британският паунд ближе рани при нивото от 1.2200 спрямо долара, след като падна с 0.61% вчера, след като най-сериозната политическа криза от десетилетия във Великобритания се задълбочи след решението на премиера Борис Джонсън да спре работата на парламанета за повече от месец преди брекзит.
Този ход ще ограничи времето, с което опозицията разполага, за да предотврати брекзит без сделка, но в същото време увеличава шансовете за вот на недоверие срещу Джонсън и евентуални нови избори.
Опасенията около брекзит вече дават своето отражение в Европа. Спадът в износа на Германия напоследък се дължи основно на по-слабите продажби във Великобритания, отколкото на търговската война.
Цените на петрола запазват позициите си след ръст от близо 2% в предходната сесия и след като по-големият от очаквания спад в запасите на САЩ разсея част от опасенията около намаляващото търсене на суровината.
По време на азиатската сесия фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.1%, до 60.43 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 0.18%, до 55.88 долара за барел.