Фючърсите на щатските индекси поевтиняват преди днешната сесия
Фючърсите на щатските индекси паднаха вчера, след като Вашингтон и Пекин си наложиха нови мита, а Аржентина наложи капиталови ограничения, което очерта отново рисковете, свързани с развиващите се пазари.
САЩ наложи 15% мита върху редица китайски стоки, а Китай започна да налага нови мита върху щатски стоки за 75 млрд. долара. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки това двете страни ще преговарят по-късно през месеца.
Уолстрийт вчера беше в почивка заради Деня на труда, но фючърсните контракти на основните индекси се търгуваха и отчетоха понижения.
Фючърсите на S&P 500 паднаха с 1.2% в ранната търговия и за последно губеха 0.9%. Индексът MSCI All-Country, който следи акциите в 47 страни, отчита понижение от 0.1% за деня.
Деноминираните в долари международни облигации на Аржентина поевтиняха до рекордно ниски нива, а акциите на финансовите й компании паднаха, след като президентът Маурисио Макри наложи отново капиталови ограничения в неделя в опит страната да избегне деветото проосрочие по задълженията си.
Смяната на позицията на Макри, който преди това беше отменил много от протекционистичните мерки на своята предшественичка Кристина Фернандес де Киршнер, дойде, след като правителството не успя да ограничи отлива на инвестиции и да подкрепи поевтиняващата валута.
Еврпейските и китайските акции поскъпват, подпомогнати от проучване в частния сектор, което показа, че фабричната дейност в Китай неочаквано бележи ръст през август, въпреки че данните от индекса Caixin/Markit контрастираха на официалните данни на правителството.
Обещанията от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) и китайското правителство да се борят срещу спада в производството дават известна подкрепа на акциите.
Германският индекс DAX нарасна с 0.1% вчера, а паневропейският STOXX 600 се повиши с 0.3%, започвайки септември с ръст. Индексът падна с 1.6% през август със засилването на търговската война. В Китай индексът CSI300 нарасна с 1.3%.
Лихвите по италианските облигации се понижиха до многогодишни дъна, след като премиерът на Италия заяви през уикенда, че преговорите за ново правителство трябва да приключат до сряда.
Има обаче и по-сериозни проблеми. Производствената дейност в еврозоната се свива в седми пореден месец през август.
Британският паунд поевтиня рязко, след като Борис Джонсън свика спешна среща, подхранвайки спекулации, че премиерът се готви да организира предсрочни избори, ако тази седмица парламентът гласува отлагане на излизането на страната от ЕС. Поевтиняването на паунда подкрепи индекса FTSE 100, който нарасна с 1%.
Новите мита могат да ограничат световния икономически растеж допълнително, а цените на суровините от вчера не дават много поводи за оптимизъм. Златото поскъпна с 0.6%, докато петролът и медта поевтиняха.
Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 0.6%, до 54.77 долара за барел, докато тази на брента за последно губеше 1.08% за деня, до 58.61 долара за барел. Медта поевтиня с 1.04% и се тргуваше на цена от 5 617.00 долара за тон.
Въпреки това, според някои наблюдатели, първоначалната реакция на пазарите е била преувеличена заради компютърните алгоритми при слабите обеми на търговия.
Доларовият индекс нарасна с 0.11%, докато еврото поевтинява с 0.18%, до 1.0969 долара.