Обречена ли е Libra?
На 18 юни тази година Facebook обяви плановете си за създаване на нова глобална криптовалута, която да влезе в обращение през 2020 г. Новата парична единица, наречена Libra, си поставя амбициозната цел да трансформира световната финансова система с помощта на иновативни предприемачески тактики и технологии.
Според създателите на новата дигитална валута нейната основна "таргет група" са близо 1.7 млрд. души по света, които в момента нямат достъп до банковата система. От Libra се очаква да предизвика революция на развиващите се пазари, където предлагането на финансови услуги е оскъдно.
Създателят на Facebook Марк Закърбърг обаче се сблъска с реалността само няколко месеца след обявяването на новото си начинание. Libra стана обект на мащабни критики от страна на политиците, централните банкери и някои от големите играчи във финасовата индустрия.
А много от компаниите, които застанаха зад проекта в самото му начало, вече започнаха да оттеглят своята подкрепа, пише The Economist.
На 23 октомври Закърбъг се изправи пред финансовата комисия в американския Конгрес, за да отговори на въпросите на народните представители. Повечето от тях бяха настроени доста враждебно, а един от основните проблеми се крие в самата социална мрежа, както призна и нейният основател.
Ръководителят на финансовата комисия Максин Уотърс от Демократическата партия започна процедурата с дълго изложение на всички "прегрешения" на Facebook до този момент. Тя заяви, че компанията е обект на антимонополни разследвания в 47 държави, че Русия е използвала мрежата за намеса в президентските избори в САЩ и че на Facebook вече е наложена глоба от 5 млрд. долара за заблуда на потребителите.
Конгресменът Нидия Веласкез, представител на демократите от Ню Йорк, припомни, че Facebook е подвел европейските регулатори за употребата на личните данни на потребителите, след като придоби WhatsApp през 2014 г. И попита защо на подобна компания трябва да се възлага нещо толкова отговорно, като поддържането на глобална парична единица.
Марк Закърбърг организира своята защита около тезата, че Libra няма да бъде администрирана от Facebook, а от независимия консорциум Libra Association, който е базиран в Швейцария и включва компании от различни сектори. Но дори и този управляващ орган вече не изглежда така, както през лятото, пише още изданието.
Една четвърт от 28-те основатели на асоциацията вече се оттеглиха от нея. Световният гигант в сферата на онлайн разплащанията PayPal обяви напускането си в началото на октомври, а седмица по-късно същото направиха MasterCard, Mercado Pago, Stripe и Visa.
Туристическата компания Booking Holdings също разкри, че вече не е част от проекта. В момента единствената компания от сектора на финансовите трансакции и разплащанията, която остава в консорциума, е холандската PayU.
Сред останалите компании, които все още стоят зад проекта, са фирмите за споделени пътувания Uber и Lyft, телекомите Iliad и Vodafone, няколко частни инвестиционни фонда и благотворителни организации.
Директорът на продуктовия отдел на асоциацията Саймън Морис напусна поста си през август, припомня The Economist.
Членовете на парламентарната финансова комисия в САЩ зададоха на Закърбърг и други неудобни въпроси, свързани със защитата на потребителските данни и мерките за борба с прането на пари.
Създателят на Facebook за пореден път "обеща", че Libra няма да стартира, преди да е получила одобрението на целия дълъг списък от регулаторни институции в САЩ. Но за криптовалутата, която има глобални амбиции, удовлетворяването на желанията на американските регулатори няма да е достатъчно.
Германия, Франция и Италия бяха категорични, че смятат да блокират Libra. Дори и правителството на Индия, където живеят над половин милиард интернет потребители, не демонстрира особен ентусиазъм по отношение на амбициозния проект на Facebook.
Закърбърг твърди, че за разлика от повечето криптовалути, Libra ще бъде обезпечена с реални активи, включително държавни облигации и ковенционални парични единици. Но въпреки това лидерите на държавите от Г-7 бяха единодушни, че дигиталната парична единица на Facebook ще представлява заплаха за глобалната финансова система и че не бива да получава "зелена светлина", преди да предостави гаранции за безопасност.
Категоризирането на Libra като криптовалута (макар че все още да не е ясен точният механизъм, по който ще функционира) също не ѝ помага особено. През последните няколко години криптовалутите "успяха" да си изградят достатъчно негативен имидж пред финансовите регулатори, благодарение на серията от инциденти с финансови измами, течове на данни и противоречиви пазарни практики.
Въпреки всичко създателите на Libra се опитват да поддържат оптимистичния дух. Закърбърг говори надълго и нашироко пред Конгреса за ползите от иновациите и потенциала на дигиталната валута да разпространява свободата и демокрацията по света.
Ръководителят на проекта в рамките на Facebook Дейвид Маркъс написа в профила си в Twitter, че оттеглянето на някои от членовете на Libra Association "в известен смисъл е освобождаващо".
Но оттук нататък компанията на Закърбърг може само да се надява, че няма да има повече подобни "освобождения", защото самото ѝ съществуване би могло да бъде поставено под заплаха, пише още The Economist.