Мумия на 3000 години "проговори"
„Гласът“ на древноегипетски жрец "прозвуча" за първи път, откакто той умира и е мумифициран преди 3000 години.
Несямун живее по времето на фараон Рамезес XI, който властва над Египет в началото на XI в. пр. н. е., съобщава британският вестник Guardian
Мумията на Несямун, която понастоящем се намира в градския музей в Лийдс, е обект на много внимателен анализ.
Превръзките й са разгърнати през 1824 г., като изследователите откриват, че той е бил в 50-те си години, когато е починал.
Първоначално се предполага, че мъжът е умрял в резултат на удушаване, но на по-късен етап учените смятат, че вероятно е загубил живота си заради алергична реакция след ужилване от насекомо по езика.
И макар смъртта на Несямун да се дължи на злополука, мумията му има късмет - тя е преместена малко преди атентата в Лийдс през 1941 г., който унищожава музея.
Учени възстановиха лицето на най-красивата жена в историятаБляскавото лице на кралица Нефертити, за която се смята, че е майка на фараон Тутанкамон, беше възстановено чрез най-новите 3D технологии
Учените правят поредица от компютърни томографии, от които успяват да създават дигитална реконструкция на гласовия апарат на Несямун и да го възпроизведат чрез 3D печат.
По тази част от мумията има поражения, дължащи се на инцидента, погребението, мумифицирането и вековете престой в гробница, така че се налага експертите да доизградят модела.
Гласовият тракт филтрира звука, произвеждан от въздуха, преминал през ларинкса, като полученият звук е уникален за всеки човек.
„Всеки египтянин в миналото се е надявал, че след смъртта душата му ще може да "говори", за да може да произнесе така наречената„ отрицателна изповед “, която трябва да помегне на боговете да преценят дали човекът е водил грешен или праведен живот", казва съавторът на проучването проф. Джоан Флетчър от катедрата по археология в Университета на Йорк.
"Само ако боговете се съгласят, починалата душа може да премине във вечността - ако не устои на изпитанието, следва втора, постоянна смърт," допълва тя.
Флетчър добавя, че тези, които преминават теста, са наречени „верни на гласа“ - фраза, която се появява в надписите на ковчега на Несямун заедно с името му.