Собствениците на фондовата борса в Ню Йорк искат да купят eBay
Американската компания Intercontinental Exchange, която е собственик на фондовата борса в Ню Йорк, е отправила оферта за придобиването на платформата за онлайн търговия eBay, съобщава The Wall Street Journal.
Според изданието сделката може да оцени eBay на над 30 млрд. долара.
Източници, близки до ICE, твърдят, че компанията и преди се е опитвала да сондира възможностите за придобиване на eBay.
Към момента обаче формалните преговори между двете компании все още не са стартирали и няма гаранция, че eBay ще приеме офертата.
Ако все пак се стигне до сделка, тя вероятно ще е една от най-мащабните през последните години, имайки предвид пазарната капитализация на eBay, която в момента възлиза на 28 млрд. долара.
Ако иска да стане собственик на онлайн платформата, ICE ще трябва да плати и известна “премия” над тази сума, пише още изданието.
“ICE потърси връзка с ръководството на eBay в търсене на потенциални възможности за растеж. Засега нямаме отговор от тяхна страна. В 20-годишната си история компанията е доказала, че може да създава стойност за своите акционери, както с органичен растеж, така и с придобивания на други бизнеси.
ICE ще продължи да работи в тази посока и в бъдеще”, се посочва в официалното изявление на компанията.
Основният интерес на ICE е насочен към основния бизнес на eBay, свързан с платформата за онлайн търговия, а не с рекламното поделение, което, според WSJ, компанията би искала да продаде за сума от порядъка на 10 млрд. долара.
В придобиването на eBay ICE вижда възможност за синергия между собствения си опит в свързването на купувачи и продавачи на борсовите тържища с тенологичната експертиза на онлайн магазина, в който се търгува всичко – от хладилници до антики.
Покупката на eBay би била изненадващ стратегически ход за Intercontinental Exchange, а нейните акционери не се зарадваха особено на новината.
Акциите на ICE поевтиняха със 7.5% по време на борсовата сесия в сряда (4 февруари), а тези на eBay поскъпнаха с близо 9 на сто.
еbay е един от пионерите в сферата на онлайн търговията, но през последните години изпитва сериозни затруднения да се справи с конкуренцията на по-големите платформи, като Amazon и Alibaba. Някои от акционерите на компанията настояват тя да се раздели с някои сегменти от бизнеса си.
Нещо подобно се случи през 2015 г., когато под натиска на акционера-активист Карл Айкан eBay отдели в независима компания своята платформа за електронни разплащания PayPal Holdings.
Миналата година други ключови акционери, в лицето на хеджфондовете Elliott Management Corp. и Starboard Value LP, поискаха от мениджмънта да потърси възможности за продажба на поделенията за реклама и платформата за продажба на билети за музикални и спортни събития StubHub.
В края на миналата година базираната в Женева Viagogo Entertainment заяви желанието си да придобие StubHub за сумата от 4.05 млрд. долара, но все още няма официално подписано споразумение между двете компании.
Миналата седмица eBay обяви финансовите си резултати за последното тримесечие на 2019 г., които показаха спад на печалбата с 27% на годишна база. Приходите на компанията също бележат спад от 2%, до общо 2.82 млрд. долара за тримесечието.
ICE пък е известна най-вече с това, че управлява фондовата борса в Ню Йорк, както и още няколко тържища за фючърси по света, включително базираната в Лондон International Petroleum Exchange и Chicago Stock Exchange, която стана част от групата на ICE през 2018 г.
В портфейла на компанията, основана от своя изпълнителен директор Джефри Спречър през 2000 г., влизат и няколко клирингови дружества, както и платформи за разпространение и анализ на финансови данни.
ICE има опит с придобиването и “оздравяването” на проблемни търговски платформи. След като стана собственик на NYSE, компанията успя значително да съкрати разходите за управлението ѝ, модернизира остарялата търговска система и инвестира десетки милиони в реновирането на историческата сграда на борсата в Манхатън.
През 2016 г. ICE отправи и оферта за придобиването на London Stock Exchange Group, но впоследствие оттегли интереса си, позволявайки на Deutsche Börse да купи лондонския си конкурент. Сделката обаче пропадна заради съпротивата на европейските регулатори.