Дългова вълна за $100 млрд. залива рисковите европейски компании
Стотици високорискови компании в Европа трябва да погасят или рефинансират близо 100 млрд. долара задължения в идните месеци - вероятност, която става все по-плашеща с всеки изминал ден на фона на безмилостния срив на кредитните пазари.
От германската Thyssenkrupp AG до Telecom Italia, около 600 европейски кредитополучатели с високолихвени дългови книжа или такива без рейтинг имат падеж по облигации на стойност 92.5 млрд. долара до края на 2021 г. - малък прозорец за осъществяването на сделки.
Тъй като инвеститорите се отдръпват, а цените за набирането на средства скачат, това е голям риск, пише Bloomberg. В резултат на това компании се отказват от плановете си да набират средства на пазара на облигации и проучват алтернативи като директно кредитиране.
Един от индикаторите за дълговия риск при високолихвените облигации скочи до най-високото си ниво от 2012 г.
Jaguar Land Rover, например, планира да използва резервите си, за да плати падежиращи облигации на стойност 500 млн. долара тази седмица. Гигантът в търговията със суровини Trafigura може да поеме по същия път, тъй като има падеж по две емисии облигации на стойност 750 млн. евро по-късно през годината, според говорител на компанията.
Други, като Codere SA, изчакват бурята да премине. Испанската компания за игрални зали, която беше принудена да затвори всичките си зали за бинго в Италия, има падеж на две емисии облигации през ноември 2021 г. на стойност 800 млн. евро.
“Нашият план е да рефинансираме, когато на пазара се отвори прозорец,” е заявил говорител на компанията. “Работим за това да сме подготвени, но няма съмнение, че коронавирусът и несигурността, която създаде на пазара, утежняват проблемите в кракосрочен план.” Ликвидната позиция на компанията е добра, според него.
Някои компании се възползваха от възможности за финансиране, преди вирусът да удари, като италианската инфраструктирна компания Salini Impregilo SpA, която през януари рефинансира емисията си облигации на стойност 600 млн. евро с падеж през юни 2021 г., преди в страната още да има случаи на заразени.
Синдикираните заеми с падеж през следващите 18 месеца са малко, но компанията за печатни мастила Flint трябва да се справи с такъв падеж. Кредиторите се съгласиха да удължат револвиращ заем до март 2021 г., за да предоставят глътка въздух на компанията, но тя има срочни заеми на стойност 1.8 млрд. евро с падеж през септември следващата година, според данни на Bloomberg.
“За компаниите, които имат нужда от допълнителна ликвидност, получаването на известна свобода от банките ще бъде опция, както и разпродажбата на активи”, смята Стивън Шапиро кредитен анализатор в UBS.
“Като цяло очакванията обаче са, че пазарите на облигации ще трябва да отворят отново, за да може компаниите да рефинансират и да погасят задълженията си.”