Американските борсови индекси затвориха с понижения късно снощи, отстъпвайки от достигнатия във вторник едномесечен връх. Тази сутрин и на пазарите в Азия преобладаваха негативните настроения на фона на все още силните притеснения на инвеститорите за последствията от разпространението на COVID-19 по света.

Вчера американското търговско министерство обяви данните за продажбите на дребно през март, които бележат рекорден спад от 8.7 на сто. Това е най-силното понижение, откакто започва събирането на подобна статистика през 1992 година.

Данните на Федералния резерв пък показаха срив в производствената активност с 6.3% за последния месец, което е най-силното понижение от февруари 1946 година.

На Уолстрийт индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Averagе регистрира спад от 1.86 на сто, а широкият S&P 500 отстъпи с 2.2%.

Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се понижи с близо процент и половина спрямо нивата си от предходния ден.

Негативната тенденция се пренесе и на пазарите в азиатско-тихоокеанския регион, където тази сутрин повечето борсови индикатори също се оцветиха "в червено".

В Япония Nikkei 225 към момента губи 1.5% от стойността си, хонконгският Hang Seng бележи спад от 0.7 на сто, а австралийският ASX 200 се понижава с 1.2%.

В континентален Китай разпродажбите засега не са толкова активни, а индексът Shanghai Composite засега отстъпва само с 0.2% спрямо вчерашните си нива.

ОПЕК + съкрати рекордно производството на петролТова е рекордно намаление, което се равнява на около една десета от световното производство на петрол


На стоковите пазари обаче петролът не се повлия от притесненията на инвеститорите на севтовните капиталови пазари. Тази сутрин "черното злато" от сорта брент поскъпна с 1.4% до малко над 28 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол се повишават с 0.5% до 19.98 долара за барел.

На валутните пазари щатският долар продължава да играе роля на "спасително убежище" за инвеститорите. Американската валута тази сутрин отбеляза ръст от 0.3% спрямо еврото до ниво от 1.0874 долара за евро.

Спрямо японската йена доларът поскъпна с 0.45 на сто до ниво от малко под 108 йени за долар.