ПОД Алианц България: Пенсионният модел в България е добър
Приехме с изненада класирането на България на девето място от 70 държави в излязлото наскоро изследване Allianz Global Pension Report, което е изключително интересно и е резултат от обработката на доста информация, каза Владислав Русев, главен изпълнителен директор на Пенсионно осигурително дружество Алианц България, по време на панел „Лични финанси“ от 11-ото издание на финансовия и икономически форум „Шумът на парите“, организиран от Profit.bg.
Той обаче допълни, че първоначалната реакция е била такава, тъй като сме свикнали да подценяваме нашата пенсионна система. Това подценяване, според него, идва заради нивото на доходи, което тя осигурява, без да си даваме сметка, че нивото на доходи, което осигурява една пенсионна система, е функция на общото ниво на доходи в страната.
Този доклад разглежда корените на пенсионната система и предпоставките да се случват или да не се случват определени процеси и всъщност той ни даде възможност да видим нашите преимущества в това отношение, каза Русев.
Изследването класира 70 държави на база на три индекса. Първият от тях разглежда даденостите и е с тежест 20%. Даденостите са демография и задлъжнялост. Тук България се класира на 32-ро място или по средата - от една страна, демографията ни е лоша, но от друга страна, стоим изключително добре, като ниско ниво на задлъжнялост, обясни Русев.
Вторият показател, който е с тежест 40%, е устойчивост и по него България се нарежда на второ място след Индонезия. Устойчивостта, всъщност, разглежда обхвата на системата, възрастта за пенсиониране и дали има или няма стимули за ранно пенсиониране, тоест неща, в които ние стоим изключително добре, каза още той.
Третият показател е адекватност. Той оценява не само номиналното изражение на пенсиите, а и тяхното отражение към доходите преди пенсиониране. Тук България е в златната среда - на 36-о място.
Това, което ни помага за класирането в показателя устойчивост, според Русев, е наличието на капиталова форма на осигуряване в първия задължителен стълб, или универсалните фондове. Имаме задължително осигуряване, в което се натрупват средства, поясни главният изпълнителен директор на Пенсионно осигурително дружество Алианц България.
Интересно е и класирането на някои държави. Например, на последно място като дадености се нареждат Италия и Португалия, тъй като там имаме задлъжнялост и много лоша демография, уточни той.
В същото време, благодарение на другите елементи на пенсионната система, Италия се класира далеч по-напред от Португалия, тъй като там има достатъчно адекватна възраст за пенсиониране, стимули да се работи по-дълго и т.н.
Ако се върнем към нашата страна, определено моделът, който сме създали, е добър. Въпрос на време е с постепенното увеличаване на общото ниво на доходите в страната пенсиите да ги последват, каза Русев.
Естествено, класираме се в средата по показателя адекватност, тоест пенсията като заместващ доход. Това, което са постигнали добрите системи, е 70-80% заместване, докато в България е 35-40%. За да растем оттук нататък, това няма как да се случи за сметка на държавното осигуряване, според Русев.
Тоест има как, ако вноската за пенсия стане 45%, но това не е реалистично. Оттук нататък потенциалът за растеж е в капиталовото осигуряване, смята той.
По отношение на притесненията на някои хора относно размера на двете пенсии, които ще получават, съпоставен с този на една изцяло държавна пенсия, Русев каза, че няма никаква логика, когато получаваш две пенсии, те да са по-малко от една.
Замисълът на това да съществуват две пенсии и универсалните пенсионни фондове беше хората да получават по-висок доход, допълни той. Тревогата идва оттам, че наскоро, в резултат на някои законодателни решения, НОИ реши да променя правилата на играта и несъразмерно много да намалява държавната пенсия за хората, които ще започнат да получават втора пенсия, като всъщност с това намаление изяжда техните спестявания в универсалните фондове, обясни той. Ако трябва да кажем колко несъразмерно е в цифри - хората, които се осигуряват в универсални фондове от самото начало до момента, на практика са участвали с 6% по-малко във финансирането на държавните пенсии, тъй като 6% от техните осигуровки, сметнато за целия им стаж, са отишли в универсалните фондове, каза Русев.
За сметка на това, като насрещна мярка, НОИ намалява с 20% държавната им пенсия. Няма как това да е справедливо и да излиза сметката. Вижда се обаче, че има грешка във формулата и се надаваме до 2021 г. да се коригира. Има очаквания и ангажимент от страна на социалното министерство, че това ще се случи.
Ако пенсията, която се получава от НОИ, се редуцира съразмерно на намаленото участие, при всички хора двете пенсии на практика ще бъдат значително повече от една. Защото по времето, в което те са се осигурявали в универсални фондове, освен че парите им са натрупвани и не се преразпределят, те получават и инвестиционна доходност. Така че винаги това, което ще получават от двете места, ще бъде повече, заяви Русев. Ако трябва да дам съвет, той е хората да държат на задължителното си осигуряване, допълни той. Според него те трябва да следят и да държат да ги осигуряват на реалните им доходи и редовно.
Част от задължителното осигуряване е и осигуряването в универсалните фондове. Да не се отказват и от него, защото там имат свои пари, които не зависят от демография, политически решения и всичко останало, посъветва още той. На трето място, трябва да спестяват допълнително. Русев допълни, че сега - в ситуацията около коронавируса, е попаднал на статия с три съвета за пенсионните спестявания по време на криза, които по принцип са за щатския пазар, но нещата и тук са сходни.
Първият съвет е не спирайте да внасяте, а ако можете, внасяйте и повече; вторият е не теглете фонда си сега, защото това не е добре, и третият съвет, който е интересен, но и труден за изпълнение, е да имаме така наречения фонд за спешни случаи или спестявания, различни от пенсионните, които могат да покрият доходите ни за 3 или 6 месеца.
Той се налага за да може, ако човек изпадне в тежка ситуация, да не посяга към пенсионните си спестявания, завърши Русев.