Коралов риф с големината на Емпайър Стейт Билдинг откриха в Австралия
С океани, покриващи повече от 70 процента от повърхността на Земята, все още има части от подводния свят, които тепърва чакат да бъдат разкрити.
Пресен пример: откриването на коралов риф в Австралия през миналата седмица, който е толкова голям, че надминава по височина Емпайър Стейт Билдинг (емблематичен 102-етажен небостъргач в Манхатън, Ню Йорк, бел. ред).
От Schmidt Ocean Institute съобщава, че изследователският кораб Falkor, който в момента е на едногодишна мисия из океаните, заобикалящи Австралия, е открил над 500-метров коралов риф, откъснат от Големия бариерен риф.
Дори и с целия напредък в технологиите през последния век, това е първото откритие по рода си от 120 години насам, посочва T+L.
Оформена като острие, основата на рифа е с ширина около километър и половина, издигаща се на голяма височина, задминаваща тази на Емпайър Стейт Билдинг, която е 443 метра. Върхът му се намира само на 40 м под морската повърхност.
Рифът е открит за първи път на 20 октомври от екип, ръководен от д-р Робин Биймън от университета James Cook, и след това потвърден чрез гмуркане на 25 октомври, което е предавано на живо с дистанционно управлявано превозно средство (ROV) на име SuBastian.
„Ние сме изненадани и развълнувани от това, което открихме“, казва д-р Бийман. „Да се направи не само 3-D карта на рифа в детайли, но и да се види визуално това откритие със SuBastian е невероятно,“ допълва той.
Този риф се присъединява към седем други в района, които са картографирани от 1800 г. насам, като най-известният е районът за гнездене на зелени костенурки на остров Рейн.
„Това неочаквано откритие потвърждава, че ние продължаваме да намираме неизвестни структури и нови видове в нашия океан“, каза в съобщението съоснователката на Schmidt Ocean Institute Уенди Шмид.
„Благодарение на новите технологии, които работят като наши очи, уши и ръце в дълбокия океан, имаме способността да го изследваме както никога досега,“ посочва още тя.
Масивният коралов риф е само едно от откритията на Schmidt Ocean Institute тази година. Сред тях са още дълбоководни коралови градини и гробища в морския парк Bremer Canyon през януари, най-дългото регистрираното морско същество - сифонофор с дължина 45 м, открито в каньона Ningaloo през април, както и рядък скорпион от Коралово море през август.
Докато Големият бариерен риф привлича посетители с откриването на Музея на подводното изкуство през август, това е и един от районите на планетата, най-засегнати от изменението на климата, тъй като природното чудо е загубило половината си корали от 90-те години на миналия век насам.