Най-богатите 10% от гражданите на ЕС отговорни за 25% от вредните емисии
Най-богатите 10% от гражданите на ЕС са емитирали същото количество въглероден диоксид като по-бедната половина от съюза в периода 1990 – 2015 г., сочи публикуван днес нов доклад.
Този дял от населението, който включва 43.6 милиона граждани на ЕС с брутни приходи от над 41 000 годишно, са отговорни за 27% от вредните емисии в ЕС.
Емисиите са намалели с около 12% в този 25-годишен период, но усилията за свиването им не се поделят поравно сред гражданите на ЕС.
От 1990 г. емисиите са паднали с близо 40% сред по-бедните семейства и семействата със средни доходи в ЕС. В същото време емисиите на най-богатите 10% от населението на съюза са се увеличили с три процента.
Докладът, изготвен от Oxfam и Стокхолмския институт за околната среда, предупреждава, че въглеродният отпечатък на глава от населението сред най-богатата част от жителите на ЕС е над 10 пъти по-висок от нивото необходимо за изпълнение на международните климатични ангажименти съгласно Парижкото споразумение.
През 2015 г. най-богатите 10% от гражданите на ЕС от Германия, Италия, Франция и Испания са отговорни за емитирането на повече въглероден диоксид отколкото цялото население на 16 други страни от Общността взети заедно.
Освен това най-богатите 10% от полските граждани (близо 4 милиона души) са отговорни за повече емисии, отколкото цялото население на страни като Швеция или Финландия, заради зависимостта на страната от въглищата.
Най-богатият един процент от жителите на Люксембург, които имат годишен брутен доход от над 89 000 евро, имат въглероден отпечатък, който е 26 пъти по-висок от средното ниво за ЕС и са сред най-замърсяващите в света.
Емисиите на глава от населението сред най-богатите 10% от населението на Белгия също са много високи, и надхвърлят близо два пъти тези на най-богатите 10% в Китай или Великобритания.
Осигурено от бедните
"Намаляването на въглеродните емисии в ЕС бе осигурено от по-бедните европейци, докато никой не обръщаше внимание на най-богатите европейци. Сега обаче всички трябва да дадат своя принос, за да се постигнат по-големите намаления на емисиите, необходими в следващото десетилетие," казва съавторът на доклада Тим Гор от Oxfam.
"Зелената сделка може да се прицели в емисиите на най-богатите, докато в същото време пряко облагодетелства европейците с по-ниски доходи," добавя той.
Тази седмица лидерите на страните от ЕС ще се опитат да постигнат споразумение за това дали да намалят емисиите с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с настоящия таргет от 40%.
След като новата цел бъде приета, ЕС ще може да подаде нов климатичен ангажимент съгласно Парижкото споразумение преди крайния срок, който изтича в края на годината.
Според Oxfam обаче постигането на по-голямо намаление на емисиите до 2030 г. ще изисква "много по-голям фокус върху мерките спрямо прекомерната потребление на въглерод от страна на най-богатите граждани на ЕС ".
Въздушният и автомобилният транспорт допринасят с най-голям дял от въглеродният отпечатък на най-замърсяващите европейци, докато отоплението и храната са с най-голям принос за емисиите от страна на европейците с по-ниски доходи.
ЕС носи отговорност за около 15% от вредните емисии, свързани с потреблението в световен мащаб, докато европейците съставляват едва 7% от световното население.