В България пандемията от COVID-19 оказва сериозно отражение върху фирмените стратегии за инвестиции. През миналата година почти половината от дружествата са били принудени да инвестират по-малко от планираното (46%), а инвестиралите повече са единици (7%), показва инвестиционното проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за нашата страна.

Инвестиционен фокус

През 2019 г. компаниите в България са инвестирали основно в разширяване на капацитета (39%) и в подмяна (40%). През 2020 г. повече от една четвърт (28%) от компаниите с инвестиционни планове в България са планирали да се откажат или да отложат част от инвестициите си в резултат на COVID-19. Това е много по-малък дял в сравнение със средното ниво за ЕС, което е 35%. Около една пета (22%) от компаниите с инвестиционни планове възнамеряват да продължат поне с част от тях, но при намалени мащаби. Българските компании е по-малко вероятно да отчетат нараснала необходимост от инвестиции в цифровизация вследствие на COVID-19 в сравнение с компаниите от ЕС, според проучването.

Инвестиционни нужди и приоритети

Почти шест на всеки 10 компании (59%) са заявили, че развиват дейност при пълен или над пълния си капацитет през последната финансова година, което съвпада с данните от проучването за 2019 г. и със средното ниво за ЕС (54% и 61% респективно).

В следващите три години компаниите планират да инвестират основно в увеличаване на капацитета (34%) и в нови продукти и услуги (27%).

Иновации

Почти три на всеки 10 компании (28%) твърдят, че са разработили или пуснали нови продукти, процеси, или услуги през последната финансова година. Делът е в унисон с данните от проучването през 2019 (25%), но остава доста под средния за ЕС (42%).

Повече от половината от всички компании (55%) са въвели напълно или частично поне една цифрова технология. Това отново е в тон с проучването от 2019 г. (60%), но под средното за ЕС (63%).

Групата на ЕИБ предостави 443 млн евро на българската икономика през 2020 гПрез 2020 г. отпуснатите от ЕИБ заеми в България възлизат на 115 млн. евро

Двигатели и пречки

Компаниите в България и ЕС са много по-малко оптимистично настроени относно цялостния икономически климат (нетни минус 51% и 56% респективно). Голямо притеснение също така е наличието на вътрешни финанси.

Несигурността относно бъдещето вече е най-изтъкваната (86%) дългосрочна пречка пред инвестициите в България, което представлява увеличение с 12 процентни пункта в сравнение с проучването от 2019. За сравнение средният процентът за ЕС е 81% и отчита същото нарастване за последната година.

Инвестиционни финанси

Около осем на всеки 10 компании в България (83%) и 80% в ЕС казват, че са генерирали печалба за последната финансова година, сходно с 2019 г.

Вътрешното финансиране е било основният източник на инвестиции в България (67%) през 2019 г., което е над средното ниво от 62% за ЕС. Банковите заеми са съставлявали най-голям дял от външното финансиране (40%), което е доста под редното ниво от 59% за ЕС.

Енергийна ефективност

Делът на фирмите в България, които инвестират в мерки за подобряване на енергийната ефективност е бил 37% през последната финансова година, до голяма степен в тон с данните от 2019 г. (41%), но под средното ниво за ЕС (47%).

Делът на инвестициите в мерки за подобряване на енергийната ефективност пък е бил 15%.

Климатични промени

Малко над половината (51%) от компаниите казват, че климатичните промени и свързаните с тях промени във времето са оказали някакво влияние върху техния бизнес – сериозен ефект при 19% и по-малък при 31%. Това е под средното ниво за ЕС, където 58% от компаниите са се оплакали от същото.

Компаниите в България като цяло не смятат, че преминаването към нисковъглеродно бъдеще ще има особен ефект върху техния бизнес в следващите пет години.

Близо две трети от дружествата в страната (63%) не разполагат с инвестиционни планове за справяне с въздействието от изменението на климата, което е много над средното за ЕС (35%).