Доларът поскъпна до най-високото си ниво от април
Азиатските пазари на акции започнаха слабо втората половина на 2021 г. вследствие на опасенията относно новите случаи на коронавирус и наложените локдауни, докато пазарите на валути и облигации бяха на ръба преди очакваните в петък данни за пазара на труда в САЩ.
Японският Nikkei губи 0.3%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.2% при ниски обеми на търговия, тъй като борсата в Хонконг бе затворена заради празник.
Щатският долар поскъпна до 15-месечен връх спрямо японската йена, а доходността по щатските държавни облигации запази позиции.
“Вирусът все още играе роля, въпреки че е трудно да се види някаква посока при каквото и да било в момента,” казва пред Ройтерс икономистът от ING Роб Карнел.
“Има едно усещане, че доларът не е чак толкова лоша валута, която да притежаваш,” казва той, докато трейдърите насочват вниманието си към данните за неселскостопанската заетост в САЩ, който трябва да излязат утре.
Изнесените вчера данни за заетостта в частния сектор в САЩ бяха по-добри от очакваните, въпреки че те са ненадежден предвестник за официалните данни за заетостта в петък, които според икономисти ще покажат, че щатската икономика е създала 700 000 нови работни места през юни.
Азиатските пазари изостават тази година заради по-бавните темпове на ваксинация на континента и удължаването на ограниченията с цел спиране на Делта варианта на коронавируса, както и заради регулаторните мерки спрямо китайските технологични гиганти.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI записа повишение от 5.8% за първото полугодие в сравнение с 11.4% ръст за глобалния индекс на MSCI и 14.4% за S&P 500, който записа рекорд в пета поредна сесия вчера.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, достигна най-високото си ниво от април вчера и се търгуваше на 92.406 пункта днес.
Доларът също поскъпна до най-високото си ниво от април и срещу еврото при 1.1850. Повишението спрямо йената бе до най-високото ниво от март 2020 г. при 111.16 йени за долар.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации остава без промяна в азиатска сесия на ниво от 1.4663%.
На суровинните пазари цените на металите изглежда се стабилизираха под върховете от май, а петролът се подготвя да тества отново многогодишните върхове, достигнати по-рано през седмицата.
Фючърсите на брента за последно поскъпваха с 0.3% до 74.81 долара за барел.