В COVID кризата: Всеки девети шеф наема персонал
Всеки девети шеф ще търси нов персонал през следващите 12 месеца въпреки кризата, става ясно от есенното анкетно проучване на Агенцията по заетостта.
Според данните в него 50 000, или 11.9% от всички близо 395 000 работодатели у нас, са заявили готовност да наемат нови кадри.
Броят им намалява спрямо предишното проучване през февруари миналата година, когато фирмите, планиращи нови назначения, са били 58 222, съобщава вестник Монитор.
Продължаващата сложна епидемична обстановка принуждава работодателите в страната да се въздържат от разширяване на дейностите, което се изразява в свиване на заетостта в краткосрочен план с около 4.6% на годишна база, отчитат от Агенцията по заетостта.
Обнадеждаващо е обаче, че собствениците на фирми, които имат намерение да освобождават персонал, са се стопили с 18.5%, или с 2340. През следващите 12 месеца близо 10 500 фирми предвиждат свиване на работната ръка, като най-често изтъкваните причини за това са намаляването на обема на продажби и услуги, икономически причини и нова вълна на ограничения за бизнеса поради COVID пандемията.
От проучването на АЗ става ясно, че очакваният брой лица, които ще останат без работа до следващата есен, ще е не повече от 32 000 души, като освободените заради коронавируса ще са 6 000 души.
В краткосрочен план нагласите на бизнеса за наемането на работна ръка са най-обещаващи в сектор „Индустрия“. Проучването отчита, че при над 19.6% от работодатели в сектора ще търсят служители. В сравнение с данните от миналата пролет се отчита спад в намеренията с 9.5%.
Човекът, който заряза футбола, за да стане порно актьорЙовинела решава
Единственият сектор, в който не се планират нито нови назначения, нито съкращения на работна ръка, пък е „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти“, показват още данните на Агенцията по заетостта.
От данните става ясно, че за периода до септември т.г. бизнесът се нуждае от 108 487 специалисти, като най-търсени са кадрите в шевната индустрия – 14 800 работници. Машинен оператор е втората по численост търсена специалност от работодателите със заявена потребност от 6848 позиции.
За сравнение с пролетното допитване, през есента е отчитен спад на търсенето с 5173 позиции (-43%). На трето място е регистрирана професията строител с 4434 броя, където също се наблюдава намаление с 2500 броя (-36%).
Данните показват, че преработващата промишленост, търговията, транспорта, ресторантьорството и хотелиерство и строителството са секторите, които се очаква да генерират нова заетост в периода до септември.
Сред професиите, които няма да търсят хора, са aниматорите в туризма, данъчните и митническите посредници, пътните строители, корабните техници и др. Запазва се съставът на най-търсените кадри – медицинските специалисти, шофьори, учители.